Венеційська комісія схвально оцінила законопроєкт Зеленського про повернення відповідальності за брехню в деклараціях

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) позитивно оцінила ініційований президентом Володимиром Зеленським законопроєкт, який повертає кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації.

Про це йдеться у висновку Венеційської комісії, оприлюдненому 6 травня.

Законопроєкт Зеленського комісія проаналізувала на прохання голови Верховної Ради Дмитра Разумкова. Його президент вніс після рішення Конституційного Суду, який у жовтні 2020 року визнав статтю 366-1 Кримінального кодексу неконституційною.


Рішення КСУ

Конституційний Суд 27 жовтня 2020 року визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

Раніше посадовці за недостовірне декларування могли отримати до 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

У грудні 2020-го відповідальність за брехню в деклараціях відновили, але ув'язнення не було серед можливого покарання: лише штраф, громадські роботи та обмеження волі. Тому в січні 2021-го Зеленський подав новий законопроєкт, який передбачатиме й ув'язнення.

15 квітня Верховна Рада підтримала законопроєкт у першому читанні. За нього проголосували 283 народні депутати.


На думку Венеційської комісії, ініціатива Зеленського відповідає рішенню Конституційного Суду, який обґрунтовував скасування статті 366-1, зокрема, непропорційністю покарання щодо злочину: ув’язнення тепер пропонується лише у крайньому разі, тоді як загалом ідеться про штрафи.

Також правники вважають, що законопроєкт відповідає міжнародним зобов’язанням України, які передбачають наявність системи декларування майна політиків і службовців та відповідну систему контролю за її достовірністю.

«Відновлення кримінальної відповідальності видається розумним кроком, особливо враховуючи вагу проблеми корупції в країні. Це також відповідає попереднім рекомендаціям Венеційської комісії», — зазначається у висновку.

Крім того, Венеційська комісія наголошує на необхідності зміцнення антикорупційних органів в Україні: «Посилення санкцій [за брехню в деклараціях] може бути необхідним, але його недостатньо, якщо антикорупційні органи не функціонують як слід».