Депутати пропонують скасувати святкові дні 8 березня, 1 та 9 травня. Але замінити їх іншими святами

Група народних депутатів пропонує скасувати святкові дні 8 березня, а також 1 та 9 травня, натомість замінити їх новими святами.

Відповідний законопроєкт № 9009 зареєстрували у Верховній Раді 13 лютого.

Ініціаторами законопроєкту є позафракційна депутатка Оксана Савчук; Наталія Піпа, Соломія Бобровська, Ярослав Юрчишин від «Голосу», Ростислав Тістик від «Слуги Народу» та Ігор Гузь від депутатської групи «За майбутнє».

Змінити свята пропонують, щоб «покінчити з нав’язаними традиціями минулої спадщини» та «усунути спадщину колоніального минулого в культурному житті та побуті».

8 березня

В Україні у цю дату щорічно відзначають Міжнародний жіночий день, який є На час воєнного стану в Україні скасовані всі святкові дні. Тобто зараз немає додаткових вихіднихвихідним. Автори законопроєкту кажуть, що це свято встановив «окупаційний московський режим із метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок».

«Його (день — ред.) впроваджено за ініціативи Клари Цеткін у 1921 році, з прив’язанням до початку Лютневої революції в росії 1917 року», — йдеться у пояснювальній записці.

Крім того, з 1977 року ООН назвала 8 березня Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир. На сайті організації вказано, що відзначання цього дня саме 8 березня тісно пов'язано з жіночим рухом під час Лютневої революції.

В Україні 8 березня відбувається Марш жінок, коли учасники й учасниці нагадують про важливість рівних прав. Декілька років поспіль учасники та учасниці маршу виступали за ратифікацію Стамбульської конвенції. У 2022 році марш скасували через повномасштабне вторгнення росії.

Замість Міжнародного жіночого дня народні депутати пропонують 25 лютого відзначати День української жінки — у день народження письменниці Лесі Українки. А у березні святковим днем пропонують зробити 9 березня — день народження письменника Тараса Шевченка.

1 травня

Також депутати пропонують прибрати зі святкових днів 1 травня — День праці — «для уникнення економічних втрат через ще один вихідний». У пояснювальній записці наголошують, що цей день у Радянському Союзі використовували для пропаганди.

Зазначимо, що День праці 1 травня відзначають низка країн, зокрема Бельгія, Австрія, Чехія, Фінляндія, Естонія, Франція.

Замість цього свята депутати пропонують відзначати День матері, який припадає на другу неділю травня.

9 травня

Крім того, пропонується скасувати День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня, натомість залишити лише 8 травня як День пам'яті та примирення. Наразі в Україні відзначають обидві дати.

Що кажуть в Інституті нацпам'яті?

Доповнено о 18:20. Заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак нам у коментарі розповів, що Україні потрібно відійти від радянських інтерпретацій та підходів до відзначення свят. Однак лише зміна переліку вихідних та святкових днів цю проблему не розв'яже.

За його словами, потрібно змінити систему свят, яка буде охоплювати всі «важливі аспекти української історії, повсякдення та майбутнього». Зокрема Тиліщак згадав, що у 2016 році УІНП розробляв законопроєкт про державні свята, тоді його виносили на громадське обговорення. Але зміни так і не ухвалили.

Тоді Інститут пропонував розділити свята за категоріями: державне свято, день жалоби, пам'ятна дата, професійне свято, скорботний день і традиційне свято. Державні свята пропонували ділити на робочі й неробочі. Тоді теж була пропозиція відмовитися від святкування 8 березня, 1 та 9 травня.

«Ми розробляли його (законопроєкт — ред.) з огляду на те, що ця сфера потребує змін, але вони мають бути систематичні. Те, що зареєстрований законопроєкт, який пропонує просто внести зміни в перелік вихідних і святкових днів, очевидно, не розв'язує проблему. Бо на сьогодні в Україні зберігаються різні підходи до організації святкувань пам’ятних днів тощо. Ця система потребує впорядкування», — пояснює Тиліщак.