Депутати пропонують визнати Білорусь тимчасово окупованою росією
До Верховної Ради подали пропозицію визнати територію Білорусі тимчасово окупованою росією та звернутися до міжнародного співтовариства щодо аналогічного рішення.
Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко.
У документі, який подали до парламенту, пропонується:
- констатувати, що Білорусь є тимчасово окупованою територією, а режим самопроголошеного президента Олександра Лукашенка — нелегітимним;
- визнати, що білоруський народ потерпає від «подвійної окупації» — режиму Лукашенка та режиму президента рф володимира путіна.
Також депутати пропонують звернутися до ЄС, США та інших держав із закликами:
- позбавити маріонетковий уряд Лукашенка міжнародної правосуб'єктності;
- зупинити участь Білорусі у міжнародних організаціях (ООН, МВФ та ін.) «до закінчення окупації та демократичного формування нового уряду»;
- синхронізувати санкції щодо Білорусі та росії; усунути можливість обходу росією санкцій через Білорусь.
«Лукашенко допомагає путіну вбивати наших громадян, руйнувати наші будинки та інфраструктуру. росія вже здійснила фактичний аншлюс Білорусі, а Лукашенко тільки виконує забаганки російського диктатора. Необхідно максимально тиснути на цей незаконний режим», — пише Гончаренко.
Що передувало?
19 жовтня представники міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді України «Демократична Білорусь» провели зустріч із бійцями білоруського полку імені Кастуся Калиновського, які воюють на захисті України.
Тоді у полку заявили, що українська сторона зазначила про бажання співпрацювати з полком Калиновського «як законним представником білоруського народу».
Саме за результатами цієї зустрічі було вирішено подати до Верховної Ради постанову про визнання Білорусі окупованою.
«Домовлено, що депутати Верховної Ради разом із представниками полку Калиновського відстоюватимуть інтереси білоруського народу в європейських і світових парламентських інституціях ОБСЄ, ПАРЄ, Парламентській асамблеї НАТО», — заявили в полку.
Ця заява прозвучала на тлі пропозиції лідерки білоруського опозиційного руху Світлани Тіхановської встановити дипломатичні відносини між Україною та «Об'єднаним перехідним кабінетом» Білорусі (фактично урядом у вигнанні).
У відповідь голова комітету із закордонних справ Верховної Ради та член фракції «Слуга Народу» Олександр Мережко зазначив, що Україна не визнає «Об’єднаний перехідний кабінет» Білорусі через «сумніви» щодо політичних позицій Тіхановської.
«Вона немовби боїться називати речі своїми іменами. Наприклад, чітко сказати, що росія є державою-терористом, агресором і ворогом білоруського народу. Крім того, в її оточенні є дещо сумнівні люди. Вона також робила заяви, пов’язані з Україною, які викликали нерозуміння в Україні», — каже Мережко.