Держпраці планує перевірити 3000 підприємців: за порушення при наймі працівників обіцяють до 141 тисячі грн штрафів

Державна служба з питань праці протягом 1—10 лютого 2020 року планує перевірити 3 тисячі підприємців. Під час перевірок будуть дивитися, чи правильно роботодавець оформив трудові відносини з працівником, а за порушення накладатимуть великі штрафи.

Як йдеться у повідомленні Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, перевірки стосуватимуться, перш за все, підприємців, які працюють у сферах торгівлі, а також організації харчування.

Саме серед цих підприємств, як вважають в уряді, найбільш поширеними є випадки нелегальних трудових відносин (коли роботодавець не оформлює працівника офіційно, або оформлює відносини з ним як з ФОПом, щоб зменшити податкові відрахування).

«За даними Держстату, кількість осіб, які працюють у цій галузі, без оформлення трудових договорів у 2019 році становила більше 700 тисяч осіб. Неформально зайнятим у формальному секторі економіки (у роботодавців, які зареєстровані як суб'єкти господарювання) був кожний третій працівників», — пояснюють у Мінекономіки.

В уряді зазначають, що перевірками бізнесу намагаються побороти тіньову зайнятість, яка невигідна не лише для бюджету, але й для працівників та самих роботодавців. Там зазначають, що наявність офіційних трудових відносин дозволить підприємцю брати участь у державних тендерах та заробляти на закупівлях, а для працівника офіційне працевлаштування — це гарантія пенсії у майбутньому.

«Розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат, що у 2020 році дорівнює 47230 грн», — попереджають у Мінекономіки.

У відомстві додають, що за повторне порушення у сфері найму працівників штраф може скласти до 30 мінімальних зарплат, тобто 141,69 тисячі гривень.

Напередодні міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов повідомив, що половина українців працездатного віку працюють легально. За його даними, таких в Україні 12,8 мільйона осіб з 28,5 осіб працездатного віку. Решта українців або працевлаштовані неофіційно, або виїхали на заробітки.