До Єврокомісії внесли заяву щодо продовження заборони на імпорт українського зерна
Очільник Офісу комісара ЄС із питань торгівлі Міхаель Гаґер вніс подання до Європейської комісії щодо продовження заборони на ввезення українського зерна.
Про це пише RMF24.
Зазначається, що остаточне рішення щодо українського зерна ухвалюватиме голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Вона отримає пропозицію від голови Офісу комісара з торгівлі «на основі даних і статистики», пише видання. Документ містить аналіз ринкової ситуації з урахуванням низьких цін, неможливості зберігання зерна в сусідніх з Україною державах та зростання українського експорту до інших країн ЄС.
Цей документ є результатом роботи так званої Координаційної платформи щодо зерна, у якій беруть участь представники Польщі, Румунії, Болгарії, Словаччини та Угорщини, України та Єврокомісії. Робота цього органу відбувається за закритими дверима. Однак, як стверджує RMF24, Гаґер просив продовжити дію надзвичайних заходів.
Нині невідомо, чи триватиме продовження заборони на імпорт зерна з України до кінця 2023 року, чи йдеться про коротший термін.
Зернова криза
Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.
Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України.
Згодом Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується звідти. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.
Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Однак ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.
Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх кілька разів продовжували. Згодом стало відомо, що країни проситимуть ЄС продовжити заборону імпорту української агропродукції принаймні до кінця цього року.
Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України буде пом’якшено. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.