Блокування українського зерна: Дуда сподівається на пом'якшення обмежень, Зеленський очікує скасування

Президент Польщі Анджей Дуда і президент України Володимир Зеленський на пресконференції у Києві, 28 червня 2023 року
Президент Польщі Анджей Дуда і президент України Володимир Зеленський на пресконференції у Києві, 28 червня 2023 рокуTwitter / Kancelaria Prezydenta

Президент Польщі Анджей Дуда висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України буде пом'якшено. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.

Про це лідери висловилися під час пресконференції у Києві, передає «Інтерфакс-Україна».

Дуда сказав, що сподівається на «зменшення обмежень якнайшвидше, щоб дозволити максимально вільну торгівлю».

«Але насамперед є питання, які треба впорядкувати. Це потребує часу, цей час потрібен для того, щоб уникнути певних явищ, які мають дуже негативний економічний і суспільний вплив», — наголосив польський президент.

Він додав, що ці питання є дуже важливими й тому була потреба введення таких обмежень. Але Дуда також розраховує на те, що їх «якнайшвидше буде скасовано», оскільки механізми добре опрацюють, що сприятиме ефективному веденню цього товарообміну й транзиту.

За словами Володимира Зеленського, це дуже важливо в момент, коли росія блокує українську зернову ініціативу. Україна повинна мати можливість щонайменше транзиту, але це питання виходить за межі двосторонніх відносин і вже винесено на рівень Євросоюзу, наголосив президент.

«Ми подивимося, як буде все розблоковано, але шановна [президентка Єврокомісії] Урсула фон дер Ляєн обіцяла мені особисто, що після 15-го [вересня] не може бути продовження блокування. Віритимемо в це», — резюмував він.

Трохи контексту

Низка країн у квітні заявила про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася усередині країни, через яку відбувався експорт.

Зокрема, ПольщаУгорщинаБолгарія і Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою наприкінці квітня удалося досягти компромісу.

Зокрема, Єврокомісія із 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Однак ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.

Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх продовжили до 15 вересня. А втім, обмеження дещо скоротили, і ЄС пообіцяв поступово скасувати заборону.