До Запоріжжя прибули евакуаційні автобуси з Маріуполя
До Запоріжжя прибули три евакуаційні автобуси, які вивезли людей з блокадного Маріуполя.
Про це повідомляє кореспондентка hromadske.
Наразі на місці зустрічі евакуйованих із Маріуполя перебувають десятки людей, журналісти і представники влади.
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко розповідав, що 20 квітня з міста виїхали 4 автобуси з 80 маріупольцями. Вони ночували в Бердянську і сьогодні доїхали до Василівки, де їх передали владі України, а транспорт продовжив рух до Запоріжжя.
Доповнено. Маріупольська міськрада повідомила про евакуацію до Запоріжжя 79 маріупольців, які виїхали з міста 20 квітня.
Що розповіли евакуйовані маріупольці?
За словами евакуйованих, Маріуполь «ще стоїть». 64-річна Тамара Білецька розповіла, що в місті немає зв'язку, окрім єдиного магазину з Wi-Fi, тож люди не знали про запланований виїзд. Сама жінка дізналася про евакуацію через доньку в Чехії.
За її словами, до місця збору людей прийшли журналісти, почали спілкуватися й питати, хто їде в Україну. «Ми всі підняли руки. Вони почали нам казати: "Чи поїдете ви до Новоазовська, до Ростова-на-Дону?" Ми сказали: "Ні, ми хочемо в Україну". Потім о 17 годині нас посадили до автобусів. У якому напрямку ми їхали, нам ніхто не повідомив», — розповіла жінка.
За її словами, окупанти возили людей тільки «своєю» територією. Так, у дорозі люди провели 29 годин.
«Нас не годували. З нами поводилися дуже неохайно. Коли ми проходили фільтрацію, це було щось страшне. Чоловіків викидали. У мене чоловік з інвалідністю, я його опікун. Коли я сказала, що маю сама за нього відповісти, бо він не може, мене просто послали», — розповіла евакуйована.
На думку жінки, людей довго возили, щоб евакуація затягнулася й автобуси перестали чекати на маріупольців.
«Було дуже страшно, коли ми зупинилися на мосту перед в'їздом в Оріхове, військові, які нас супроводжували, і водії щезли. Залишили тільки три наших автобуси, бо один зламався і нас об'єднали. І тут з їхнього боку пролунав вибух. Ми злякалися, почали хапати дітей і виходити на вулицю, але двері автобуса були зачинені. Ми не знали, що робити. Нам ніхто нічого не казав. Коли ми вже в'їхали й побачили наші автобуси, то просто плакали», — розповіла Тамара Білецька.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, яка також зустрічала маріупольців, наголосила, що Україна відкриває гуманітарні коридори, лише коли росія дає гарантії припинення вогню та проїзду маршрутом на тимчасово непідконтрольні території. В іншому разі гуманітарні коридори не відкриваються. Якщо ж анонсовані коридори не спрацьовують, це означає, що російська сторона порушила домовленості.
Чи будуть іще гуманітарні коридори?
21 квітня має продовжитися евакуація жінок, дітей та літніх людей з Маріуполя. Посадка в автобуси запланована на бульварі Шевченка на кільці біля торговельного центру «Порт-Сіті» о 14:00.
За словами мера, понад 200 маріупольців сьогодні чекають на евакуацію. «До них хтось підійшов і сказав, що буде, так би мовити, особистий підхід, хто має евакуйовуватися. Спочатку жінки з дітьми, потім жінки без дітей і літні люди. Люди вишикувалися в такій послідовності, але станом на 15:05 автобусів так і немає», — розповів він.
Також було домовлено, що по маршруту автобуси зможуть дозаповнити людьми у Мангуші й на Луначарському колі біля Бердянська, а потім уже їхати до Запоріжжя. За словами Бойченка, для цього запросили 22 автобуси, які мали приїхати о 14 годині, але їх не було.
Що відбувається в Маріуполі?
Місто, яке майже два місяці заблоковане російськими військами, фактично знищене. За попередніми оцінками місцевої влади, у Маріуполі загинули приблизно 20 тисяч цивільних людей. Частину маріупольців примусово вивозять на територію невизнаної «ДНР» або до росії, у них забирають українські документи й відправляють у так звані фільтраційні табори.
Нині на заводі «Азовсталь», який досі штурмували російські війська, залишаються заблокованими українські захисники, серед яких орієнтовно 500 поранених, і приблизно тисяча цивільних мешканців міста, зокрема жінки та діти. 20 квітня захисники заявили, що готові евакуюватися за підтримки третьої сторони. Того ж дня президент Владимир Зеленський заявив, що Україна готова обміняти полонених російських військових на людей з Маріуполя.