Дорогоцінні метри. Скільки коштує орендувати квартиру в Києві та чому ціни пішли вгору

На початку липня ціни на оренду квартир у Києві, за деякими підрахунками, досягли максимуму за рік. Однак, як на власному досвіді переконалося hromadske, обчислити реальні ціни не так уже й просто.

Скільки зараз коштує винайняти житло в столиці, який район найдорожчий, чому вартість оренди зростає та чому вся ця статистика є досить приблизною — читайте в матеріалі.

Реальність vs держава

Середню вартість оренди однокімнатної квартири експерти з «Центру економічної стратегії» оцінили у 11 843 грн на місяць, двокімнатної — 19 971 грн, а трикімнатної — 37 241 грн. Розрахунки вели за даними порталу ЛУН.

Проте «офіційними» ці дані назвати не можна. Річ у тім, що коли медіа роблять матеріал про подорожчання, наприклад, яєць, м’яса або комунальних послуг, вони орієнтуються на дані Державної служби статистики (Держстату), але у випадку з орендою квартир це не працює, бо левова частка ринку — в тіні.

Тож виходить, що назвати можна лише приблизні цифри.

«З аналітикою ринку на рівні держави — біда, ринок оренди вкрай тіньовий», — підтверджує це експертка з нерухомості Вікторія Берещак у розмові з hromadske.

Вона пояснює, що визначити ці приблизні цифри можна за допомогою сайтів з оголошеннями, даних рієлторів і експертів. Але далеко не всі спеціалізовані портали ведуть подібну статистику.

Наприклад, із минулого літа в Україні працює спеціальний додаток Dashbird — він збирає десятки тисяч оголошень із 24 сайтів і виводить середні цифри в режимі реального часу.

Так, за даними застосунку, 14 липня середня ціна оренди однокімнатної квартири в Києві становить 11 100 гривень, двокімнатної — 19 200, трикімнатної — 40 400.

На сайті Krysha.ua опубліковано понад 60 тисяч оголошень про оренду квартир у Києві. На основі цих даних портал оприлюднив загальну статистику.

Загалом у порівнянні з травнем у червні середня ціна зросла на 4%. Для однокімнатної квартири це 12 813 гривень, двокімнатної — 19 453, трикімнатної — 30 445.

Тож оренда «однокімнатки» становить приблизно 11-12 тисяч, за дві кімнати — 19-20 тисяч.

А ось вам для порівняння дані Держстату. Так, з офіційних джерел держава встановила, що у травні середня ціна оренди однокімнатної квартири в Києві була 7 868 гривень. Про більше житло Держстат розповідати відмовився.

Проте навіть офіційні ціни, які мають із реальністю мало спільного, демонструють зростання. Так, у грудні показник у Києві був 7 624, а загалом в Україні середня вартість оренди квартири зросла з 3 903 гривень у грудні до 4 100 у травні.

Район від району різниться

Тож за відсутності адекватної державної статистики доводиться спиратися на дані спеціалізованих порталів. Однак якщо далеко не всі ведуть якусь загальну статистику, ще менше збирають дані окремо за районами столиці.

Тож ми знайшли дані порталу Realt.ua за червень та сайту Address.ua за травень. Середня вартість оренди квартир виглядає так.

Анна Ульянова/hromadske

Realt.ua також вказує, що за кількістю пропозицій попереду Шевченківський район із часткою 17.60%. Далі йдуть Печерський (14.90%), Голосіївський (13.95%) і Дарницький (12.22%). Найменше оголошень в Деснянському (4.09%) і Дніпровському (6,64%) районах.

А ось за «кімнатністю» найчастіше пропонують орендувати однокімнатні квартири (41,25%). Двокімнатні — 34,4%, три — 20,31%. Це вже дані з Krysha.ua.

Також є статистика за ціновими пропозиціями.

Анна Ульянова/hromadske

Чому ціни йдуть угору?

Вікторія Берещак зазначає, що ціна оренди квартир у Києві від початку року зросла на 10-15%, а відновлення ринку після пандемії помітне ще з осені. Тому рекордні за рік ціни — не така й дивина, адже восени того року був найжорсткіший локдаун.

«Падіння реальних доходів, зростання безробіття, неповернення чималої кількості студентів і офісних працівників у Київ із регіонів через карантин збільшили обсяг квартир, що простоюють», — нагадує експертка, як пандемія тоді вдарила по ринку нерухомості. Наразі ж рекорд фіксуємо переважно тому, що рік тому сталося суттєве падіння.

Водночас вона вказує на негативну (це якщо дивитись із погляду орендаря) рису власників квартир у столиці — вони не бажають іти на поступки.

«Діє просто гранична впертість власників. Вони не тільки не йдуть на знижки, так ще й завищують ціни. І тоді починається колосальний розрив ціни/якості в одному й тому самому районі», — наголошує Берещак.

Звісно, є й об’єктивніші причини зростання вартості оренди квартир. Насамперед йдеться про значне пришвидшення інфляції не тільки в Україні, а й на світових ринках. Про глобальний тренд на зростання цін ми розповідали в іншому матеріалі.

Також власники страхувалися через непевне майбутнє.

Райдуга в небі над будинками в Києві, 18 травня 2021 року УНІАН

«Цінові гойдалки й нестабільні прогнози для економіки від весни 2021-го змусили власників також підвищувати цінник оренди. Це завбачливість», — каже Вікторія Берещак.

Поки ж пандемія трохи відступила й в економіці справи покращилися, але й ці позитивні фактори штовхають ціни угору.

«Йдеться про поступове відновлення споживчих настроїв, бізнес-клімату, адже певна кількість компаній все ж повернула співробітників в офіси (а їм десь треба жити — ред.)», — пояснює експертка.

Вона також уточнила, що більш активно дорожчає оренда в житловому фонді, якому до 10 років, у комплексах із розвиненою інфраструктурою, в «прицентральному і центральному діловому районі з концепцією Згідно з ідеєю «15-хвилинного міста», культурна, освітня, медична, комерційна та офісна інфраструктура має бути у 15-хвилинній доступності від дому для кожного пішохода або велосипедиста15-хвилинного міста». А житло у спальних районах дорожчає повільніше.

«Але ажіотажного попиту на оренду, а тому і злету цін у стратосферу годі чекати», — запевняє експертка.

До слова, у самої Берещак оцінки середньої вартості оренди квартири в Києві дещо нижчі, ніж на згаданих нами сайтах. 7-11,5 тисяч за однокімнатну, 11,5-14 тисяч — двокімнатна, 14-17 тисяч — трикімнатна.

«Це середньозважені ціни наразі на ліквідні квартири без килимів, зі свіжим ремонтом і з мінімальним набором потрібної техніки», — уточнила вона.