Запуск ринку землі, дорожчий газ та перевірки бізнесу: чого очікувати українцям із 1 липня

Уже відсьогодні, 1 липня, на українців очікує багато раніше анонсованих змін у державі. Вони стосуються як соціальних виплат, так і бізнесу, податків, а також тарифів на газ. Чого саме очікувати — у нашому матеріалі.
Ринок землі
Ще у березні 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю.
Сьогодні ринок землі офіційно запрацював. Перші два роки землю зможуть купувати тільки фізичні особи, і не більше як 100 гектарів. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.
Раніше ж люди могли передавати землю лише через довгострокові договори оренди, які часом укладалися на десятки років.
Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.
Більше про те, як працюватиме ринок землі в Україні та чи є небезпека, що всю українську землю скуплять іноземці, дивіться в нашому відеопроєкті «Чия земля?».

Податки
Після початку роботи ринку землі українцям, які хочуть придбати у власність земельну ділянку або продати її, потрібно сплатити за це податки.
Це зокрема:
- податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу;
- військовий збір у розмірі 1,5%, до того ж іще до моменту нотаріального посвідчення договору відчуження земельної ділянки.
Водночас передбачили й пільги — від оподаткування звільняються власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв), які були отримані у порядку безоплатної передачі. Пільгами за певних умов і тільки раз на рік можуть скористатися також особи, які отримали такі ділянки під час приватизації.
Прожитковий мінімум
З 1 липня зріс розмір прожиткового мінімуму найнижчої категорії (для непрацездатних осіб, пенсіонерів) — до 1 854 гривні. До цього він становив 1 769 гривні.
Загальний прожитковий мінімум із липня по кінець листопада становитиме 2 294 гривні (був 2 189 грн), із 1 грудня він зросте до 2 393 гривень.
Через це перерахують і прожитковий мінімум для людей, які отримують доплати, надбавки (шахтарям, дітям війни).

Пенсії
Через підвищення прожиткового мінімуму збільшиться і розмір пенсій для певних категорій. Відповідно до законодавства вони не можуть бути нижчими за прожитковий мінімум. Тому мінімальна пенсія тепер — 1 854 грн.
Зріс і розмір максимальної пенсії — він дорівнює десятьом мінімальним пенсіям за віком, а це 18 540 грн.
Тарифи
Газ
Газопостачальні компанії наприкінці червня оприлюднили місячні тарифи на газ для населення. І вони очікувано зросли у порівнянні з червнем. Водночас річні тарифні плани не змінилися та залишаються значно вигіднішими.
За інформацією видання «Газправда», яке займається ціновим моніторингом, місячні тарифи у липні коливаються тепер від 7,99 і до 15,5 грн за кубометр. Річні фіксовані тарифи — від 7,80 і до 13,50 грн за кубометр.
Нагадаємо, фіксований тариф на рік ввели з 1 травня 2021 року, щоб захистити споживачів від «цінової турбулентності».
Електроенергія
А от світло для українців не здорожчало, бо Кабмін нещодавно вирішив зберегти ціну на рівні 1 гривні 68 копійок за кіловат-годину щонайменше до 1 серпня. Такий фіксований тариф встановили ще 1 січня, щоб запобігти зростанню. Він мав діяти до 1 липня.
«Ковідні сертифікати»
З 1 липня стартував їхній бета-тест. Участь у ньому може взяти кожен охочий, хто отримав дві дози вакцини проти COVID-19 на території України. Для цього потрібно зареєструватися на сайті «Дії».
Так у Мінцифри хочуть перевірити роботу послуги. Кажуть, що цей документ у «Дії» працюватиме, як і будь-який інший. Його дійсність можна буде перевірити через QR-код.
Перевірки бізнесу
Державна служба України з питань праці відсьогодні разом із податковою почала перевіряти бізнес, щоб знайти незадекларованих працівників. Кажуть, що таке передбачає план зі зниження в країні рівня неофіційно працевлаштованих людей.
Спочатку обіцяють провести інформаційну кампанію, а потім почати інспектувати роботодавців, «які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці» та «продовжують ухилятись від декларування найманих працівників».
Електронні кабінети вступників
З 1 липня розпочалась реєстрація електронних кабінетів вступників. Кабінети необхідні, щоб подати заяви в електронній формі для вступу до вишів. Зареєструватися можна тут.
Подання заяв триватиме з 14 до 23 липня. Цьогоріч можна буде подати до 5 заяв на бюджет у будь-який виш без обмеження кількості спеціальностей і до 30 заяв на контракт.
Радари-фантоми на дорогах
З 1 липня, як обіцяли у Міністерстві внутрішніх справ, на дорогах України запрацювали чотири радари-фантоми, які можуть фіксувати швидкість автомобілів у русі. Такі пристрої встановлюють на поліцейські машини. До 2024-го року обіцяють, що їх в Україні буде 550 одиниць.
- Поділитися: