Дженніфер Псакі буде новою речницею Білого дому. У Росії її вважають скандальною — через її заяви щодо України

Новообраний президент США Джо Байден призначив Джен Псакі речницею Білого дому. Як і більшість його призначень, — це людина, з якою Байден вже перетинався в адміністрації Барака Обами. У 2011-2013 роках Псакі обіймала посаду прессекретаря президента США.

Ще раніше вона працювала у пресслужбі колишнього держсекретаря, а на той момент кандидата у президенти США від Демократичної партії Джона Керрі (він тепер стане спецпосланником з питань змін клімату). У 2017-му з приходом до влади Дональда Трампа працювала політичною коментаторкою на CNN. А в листопаді цього року приєдналася до команди, яка працює під час передачі повноважень чинного президента Дональда Трампа новообраному Джо Байдену.

У 2013-2016-му Псакі була офіційною представницею Держдепартаменту: для України це найважливіший епізод її кар’єри, а для Росії — найскандальніший. Саме Псакі тоді висловлювала офіційну позицію Вашингтона щодо анексії Криму та початку війни на Донбасі під час інтерв’ю та на пресбрифінгах.

Вона неодноразово зазначала, що Росія використовує газ як політичну зброю, перекидає війська в Україну, зриває перемир’я у лютому 2015-го. Водночас Псакі доволі стримано коментувала готовність Вашингтона надати Україні летальну зброю та збільшити фінансову підтримку, на чому активно наполягала частина колишніх дипломатів, провідних експертів та й співробітників адміністрації Обами, серед яких був і тодішній віцепрезидент Джо Байден.

В інтерв’ю українській службі «Голосу Америки» у лютому 2015-го вона позитивно оцінювала прогрес виконання Україною Мінських угод — на відміну від Росії. «Україна це зробила. Україна здійснила кроки, для того, щоб реалізувати певні компоненти Мінських домовленостей. Питання в тому – чи Росія готова зробити те саме. І якщо вони готові – ми б зняли частину санкцій, які були на них накладені», — зазначала вона тоді.

Але особлива увага російських медіа зациклилась на Джен Псакі та її висловлюваннях не просто через її критичні зауваження на адресу Росії. Усе почалося у травні 2014-го, коли під час брифінгу Псакі, коментуючи псевдореферендум сепаратистів на Донбасі, законність якого США не визнають, згадала слово «карусель». Коли журналіст Associated Press Метт Лі уточнив, що це означає, Псакі визнала, що не розуміє значення поняття, яке у текст вставила не вона сама, а її референт.

У нас це поняття більш відоме: під каруселлю розуміють технологію фальсифікації виборів шляхом підкупу виборців біля виборчої дільниці за круговим принципом. Якщо коротко: виборцю видають бюлетень, де уже стоїть позначка за конкретного кандидата і який він має вкинути до урни, натомість нишком винести з виборчої дільниці порожній бюлетень. За це він отримає гроші, а хтось інший зможе скористатися — на той момент у бюлетені вже стоятиме позначка за необхідного кандидата.

Місяцем раніше Псакі помилилася, теж коментуючи питання України: сказала, що газ тече із Західної Європи до Росії, але швидко виправилась: «Перепрошую, навпаки: з Росії через Україну і до Західної Європи».

Російські прокремлівські медіа почали висловлювати сумніви щодо компетентності Псакі (м’яко кажучи): мовляв, у повідомленнях щодо ситуації на Донбасі вона послуговується інформацією з неперевірених джерел і не намагається аналізувати інформацію. На YouTube-каналі пропагандистського телеканалу Russia Today є чимало відео на кшталт ось цього, де під час брифінгу Псакі нібито плутає ледь не все на світі — Ірак з Іраном, нафту з газом.

Керівник міжнародного інформаційного агентства «Россия сегодня» Дмитро Кисельов навіть заявляв про існування «терміну» «псакінг». «Так кажуть, коли людина, не розібравшись, робить безапеляційні заяви, при тому плутаючи факти і без подальших вибачень. Цим Псакі й увійшла в історію».

І це, звісно, не все: тодішній віцепрем'єр, а нині очільник «Роскосмосу» Дмитро Рогозін публікував відео з її виступами і зазначав, що «Шоу Псакі не вистачає закадрового сміху». «Российская газета» у червні 2014-го писала, що ім’я Псакі стало для росіян «еталоном виміру тупості».

Азарт згодом дійшов і до відвертого вигадування «проколів» офіційної представниці Держдепу. Тоді дослідник Global Voices (а нині дослідник міжнародної групи розслідувачів «Bellingcat») Арік Толер зазначав, що мережею ширилися фейкові коментарі Псакі на кшталт її вражень про перемогу хокейної команди Росії над збірною США чи абсурдні заяви про перекидання американських кораблів «до берегів Білорусі у разі вторгнення Білорусі на територію України».

Ще одним фейком була процитована у червні 2014-го на російському «Першому каналі» ведучим Олександром Гордоном відповідь Псакі про українських біженців у Росії: «Це просто туристи. Наприклад, кажуть, у ростовських горах чудове лікувальне повітря».

Псакі неодноразово коментувала закиди російських медіа на свою адресу і називала їх пропагандою. «Я стала мішенню — як офіційна представниця Держсекретаря я висловлюю неприємну для Росії правду», — казала Псакі в інтерв’ю російській «Медузі» у січні 2015-го. При цьому зазначала: США не ставлять собі за мету ізолювати Росію, але прагнуть покласти край руйнівним діям Кремля в Україні.