Байден і його команда: кого на найвищі посади призначить новий президент США і що від цього Україні?

Обраний президентом Джо Байден із дружиною Джилл Байден та членами сім'ї під час святкової події, що відбулася біля Центру Чейза у Вілмінгтоні, штат Делавер, США, 7 листопада 2020 року.
Обраний президентом Джо Байден із дружиною Джилл Байден та членами сім'ї під час святкової події, що відбулася біля Центру Чейза у Вілмінгтоні, штат Делавер, США, 7 листопада 2020 року.EPA/ANDREW HARNIK

Після кількох тижнів заперечення і старанного перерахунку голосів Дональд Трамп почав передавати владу новообраному президентові США Джо Байдену. Тепер у Байдена з’являться свої федеральні фонди та офіс — до того періоду, доки він офіційно не обійме посаду президента 20 січня.

Підбором команди Байден та його віцепрезидентка Камала Гарріс зайнялися уже наступного дня після того, як стали відомі перші результати виборів. 23 листопада новообраний президент розповів про низку важливих кадрових рішень, зокрема назвав ім’я майбутнього держсекретаря. Хто ці люди і як їхнє призначення може вплинути на взаємини з Україною?

Ентоні Блінкен — державний секретар

Ентоні Блінкен, який стане новим державним секретарем, в американській політиці уже близько тридцяти років. Із них двадцять він так чи інакше співпрацює з Байденом. З 2002-го до 2008-го, тобто за часів президентства Джорджа Буша-молодшого, Блінкен керував апаратом сенатського комітету з міжнародних справ, який тоді очолював Байден.

Ще тіснішою їхня співпраця стала за Барака Обами, коли Байдена призначили віцепрезидентом, а Блінкена — його радником з питань національної безпеки. На цій посаді майбутній держсекретар, серед іншого, займався протидією ІДІЛ на Близькому Сході і брав участь в ухваленні рішення знищити Усаму бен Ладена у 2011-му.

Заступник радника з питань національної безпеки Тоні Блінкен відповідає на запитання журналістів у Білому домі у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 9 вересня 2013 року.EPA/SHAWN THEW

Байдену його робота подобалася, і в одному з інтерв’ю він навіть називав Блінкена «суперзіркою». Хоча часом траплялися й розбіжності в поглядах: як прихильник активної зовнішньої політики, у 2011-му Блінкен підтримав операцію НАТО в Лівії, пізніше — втручання США у громадянську війну в Сирії. У 2013-му Блінкен став радником з нацбезпеки уже президента США, а у 2015-му — заступником держсекретаря.

Тоді Блінкен відіграв немалу роль в «українській» політиці США. Наприклад, закликав встановити «всеохопний санкційний режим» щодо Росії, особисто Путіна і його оточення через окупацію Криму. «Кордони не можна змінювати силою», — наголошував Блінкен.

У своїх інтерв’ю Блінкен не раз говорив про причетність Росії до війни на Донбасі. Як і Байден, він неодноразово бував в Україні і наголошував, що необхідно надати Україні летальну зброю. Утім, як пам’ятаємо, її Україна отримала лише за адміністрації Дональда Трампа. Самому Трампу Блінкен часто закидав «загравання» з Путіним, зокрема засуджував ідею повернути Росію до G7.

За Трампа Блінкен не обіймав державних посад. У 2018-му він разом із колишньою заступницею міністра оборони (а нині ймовірною майбутньою очільницею Пентагону) Мішель Флурнуа заснував консалтингову фірму. У передвиборчому штабі Джо Байдена Блінкен, очікувано, відповідав за зовнішньополітичні питання.

«Світ безпечніший для американського народу, коли у нас є друзі, партнери та союзники», — казав Блінкен у 2016 році. Якщо описати його політичні преференції двома словами, то це буде поглиблення співпраці з Європою та посилення американського лідерства в усьому. Щонайперше — у боротьбі з коронавірусом: це буде пріоритетом Блінкена на початку президентства Байдена.

Колишній державний секретар і кандидатка у президенти від Демократичної партії Гіларі Клінтон розмовляє Джейком Салліваном під час перерви у дачі свідчень у комітеті Палати парламенту у Бенгазі на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 22 жовтня 2015 року.EPA/MICHAEL REYNOLDS

Джейк Саліван — радник із національної безпеки

Джейк Саліван стане радником президента з національної безпеки. Це одна з найважливіших посад в адміністрації, оскільки саме той, хто її обіймає, багато в чому визначає політику президента у сфері безпеки та оборони. За адміністрації Трампа радники з нацбезпеки змінювалися тричі, і всі вони мали різні погляди на головні зовнішньополітичні проблеми США — Іран, Північну Корею, Китай і Росію. А отже, наступності політики на цьому напрямку не було.

У 2013-14 роках Саліван був радником із нацбезпеки ще віцепрезидента Байдена. У 2016-му він був старшим політичним радником тодішньої кандидатки Гілларі Клінтон, а цьогоріч обійняв аналогічну посаду в штабі Байдена. До своїх здобутків Саліван може віднести участь у переговорах, які зрештою призвели до Іранської ядерної угоди 2015 року, а ще сприяння перемир’ю в Секторі Гази у 2012-му.

Саліван є прихильником альянсів і співпраці з традиційними союзниками — передусім ідеться про НАТО. Тоді як адміністрація Трампа тиснула на союзників по Альянсу, Саліван обстоює шлях компромісів і партнерства. Це позитивний сигнал для України, яка на рівні Конституції закріпила курс на членство в НАТО.

У 2016 році Саліван критикував тоді ще кандидата Трампа за його слова, що Росія начебто не втручатиметься в Україну. Водночас у відносинах із Москвою майбутній радник із нацбезпеки пропонує шукати золоту середину між жорсткими заходами і пошуками спільних точок дотику.

Байден «знає про небезпечний шлях, який вирішила торувати Росія, і він жорстко й енергійно реагуватиме проти цього», говорив Саліван у серпні цього року. І додавав, що майбутній американський президент «шукатиме можливості, якщо це в інтересах США, для переговорів із Росією».

Йдеться, передусім, про обмеження озброєнь. У лютому 2021 року спливає термін дії договору між США й Росією про скорочення ядерної зброї, і Байден уже не раз говорив про наміри його продовжити, тоді як Трамп це робити відмовляється.

Колишній державний секретар США Джон Керрі прибув на саміт у Парижі, Франція, 15 травня 2019 рокуEPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Джон Керрі — спецпосланник із питань зміни клімату

Держсекретар часів Обами за президентства Байдена буде спеціальним посланником із питань зміни клімату. Це нова посада, яка засвідчує увагу Байдена до питань зміни клімату — на відміну від свого попередника Трампа.

Для колишнього держсекретаря питання зміни клімату не є чужими — ними він опікувався за адміністрації Обами. А в 2019 році запустив ініціативу «Нульова Світова війна» («World War Zero») за участі знаменитостей і світових лідерів, щоби просувати ідею нульових викидів парникових газів в атмосферу.

Символічність призначення Керрі полягає ще й у тому, що саме він від імені США у 2016 році підписував Паризьку кліматичну угоду. Ту саму, з якої Штати вийшли за Трампа і до якої, за словами Байдена, якнайшвидше повернуться за його майбутнього президентства.

На своїй новій посаді Керрі не займатиметься українським напрямком. Його погляди на Україну та Росію навряд чи змінилися з часів адміністрації Обами: засудження агресії та санкції — але не надання Києву летального озброєння.

Директор Служби громадянства та імміграції США Алехандро Майоркас оголошує про запуск програми E-Verify Self Check у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 21 березня 2011 року.EPA/MICHAEL REYNOLDS

Хто ще в команді Байдена?

Міністром внутрішньої безпеки стане Алехандро Майоркас. Він стане першим латиноамериканцем та іммігрантом на цій посаді — Майоркас родом з Куби.

Він теж працював в адміністрації Обами — був заступником секретаря Міністерства внутрішньої безпеки, а до того — директором Служби громадянства та імміграції. За цей час Майоркасу довелося боротися з вірусами Ебола та Зіка, протидіяти торгівлі людьми та нелегальній міграції, розробляти програму допомоги для сиріт після землетрусу на Гаїті.

На держслужбі він починав помічником прокурора в центральному окрузі Каліфорнія. Через дев'ять років став наймолодшим прокурором США, який спеціалізувався на протидії фінансовим шахрайствам та корупції.

Очільницею національної розвідки стане Евріл Гейнс, перша жінка на цій посаді. У 2013-2015 роках вона була першою жінкою на посаді заступниці директора ЦРУ.

Разом із Байденом Гейнс працює уже понад десять років. До приходу на держслужбу займалася наукою: вивчала фізику в Чиказькому університеті і навіть отримала науковий ступінь.

Постійним представником США при ООН теж стане жінка — дипломатка Лінда Томас-Грінфілд.Хоча ще у 2017-му вона пішла у відставку після 35 років у Міністерстві закордонних справ. Її остання посада у 2013-2017 роках — помічниця секретаря Бюро з питань Африки.