Ексчиновник «Укроборонпрому» причетний до угоди Міноборони про міни за 1,5 млрд грн, які так і не отримали
За контрактом між Міноборони та «Львівським арсеналом» про закупівлю 100 тисяч мінометних мін доставити боєприпаси в Україну мала компанія, одним із керівників якої був колишній співробітник «Укроборонпрому» Олексій Хорошаєв. Україна досі не отримала жодної міни за цим контрактом.
Про це йдеться в розслідуванні hromadske «”Бабки не мацаєм”: як Міноборони втратило майже 2 млрд грн на скандальних контрактах».
До повномасштабної війни Олексій Хорошаєв працював заступником генерального директора компанії «Прогрес» — це державне підприємство-спецекспортер, яке торгує зброєю і входить до складу «Укроборонпрому».
Сам Хорошаєв розповів, що виїхав з України 22 лютого 2022 року у відрядження до Праги на службовій машині. Коли почалося вторгнення, Хорошаєв залишився в Чехії, щоб організовувати постачання зброї в Україну — нібито із дозволу представників української влади, чиї імена він відмовився назвати.
Вже восени 2022 року Хорошаєв став членом наглядової ради словацької компанії Sevotech. Саме ця компанія стала однією з прокладок у контракті між Міністерством оборони та ТОВ «Львівський арсенал» про постачання в Україну 100 тисяч мінометних мін за 1,38 млрд гривень.
«Львівський арсенал» мав купити міни в Sevotech. Своєю чергою Sevotech мав контракт на закупівлю боєприпасів із хорватською компанією WDG promet, а та — із хорватським виробником боєприпасів Elmech Sintermak. 97% вартості контракту було сплачено наперед ще в листопаді 2022-го, але жодної міни Україна не отримала й досі.
Для Sevotech це був уже другий проблемний контракт із Міноборони. Навесні 2022 року словацька компанія отримала 13 млн євро передплати за контрактом на купівлю 17 тисяч комплектів шоломів та бронежилетів. Постачання мали здійснити не пізніше кінця липня 2022 року, але на сьогодні за цим контрактом Україна отримала лише 3 тисячі комплектів.
Олексій Хорошаєв стверджує, що узгоджував питання постачання амуніції та спорядження в Україну з тогочасним заступником міністра оборони Денисом Шараповим. Він — колишній бізнес-партнер Андрія Єрмака. Разом із нинішнім очільником Офісу президента вони були засновниками ТОВ «Медійна група європейського партнерства».
Нещодавно Шарапов потрапив у скандал із куртками для ЗСУ. Як стверджували в «Центрі протидії корупції», заступник міністра оборони намагався обманути депутатів прямо на засіданні парламентського комітету.
Коли hromadske звернулося до Шарапова по коментар, він назвав твердження Хорошаєва «абсолютною брехнею» і заявив, що питання контракту «Львівського арсеналу» ніколи не входило у його функціонал як заступника міністра.
Куди поділися гроші й чому контракт взагалі не можна було підписувати — дивіться у розслідуванні hromadske.
Автор: В'ячеслав Касім