Експертка про акції пам'яті Гандзюк: Це сигнал президенту — кредит довіри може зникнути
Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук заявила, що акції пам'яті вбитої активістки Катерини Гандзюк це сигнал президенту Володимиру Зеленському про те, що кредит довіри до нових очільників може зникнути.
«Зараз (4 листопада — ред.) акція проходить на Банковій — це адресується новому президенту. Він відповідальний за призначення генерального прокурора. Генеральна прокуратура не остання державна структура в цьому розслідуванні», — про це експертка сказала в ефірі програми «Нині вже» на hromadske.
За словами Матвійчук, попри те, що в активістів є кредит довіри до нових очільників, він може здутися, після чого почнеться «жорстка нищівна критика».
На питання, коли стане зрозуміло, що нова група прокурорів, яких призначили 3 жовтня, не справляється у розслідуванні вбивства Гандзюк, експертка відповіла:
«Мені здається, що у них дуже мало часу. Я навіть не можу його окреслити. Це може визначитись будь-яким процесуальним зрушенням і всім все стане зрозуміло. Щоб кредит довіри виправдити й продовжити, треба займати проактивну позицію та демонструвати результат. Якщо окрім тих заяв, які ми чули напередодні, результату не буде — реакція громадянського суспільства буде швидка», — сказала Матвійчук.
Нагадаємо, 3 листопада під час круглого столу до річниці загибелі Гандзюк перший заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков повідомив, що замовників злочину було декілька.
Нагадаємо 31 липня 2018-го херсонську активістку та радницю міського голови Катерину Гандзюк облили кислотою. Вона виконувала обов'язки керівника справами виконавчого комітету Херсонської міської ради. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. 4 листопада Катерина Гандзюк померла в лікарні. Активісти та знайомі повідомили, що вона померла від розриву тромбу.
Спершу поліція кваліфікувала злочин, як хуліганство, потім назвала умисним вбивством. Розслідування встановило підозрюваних виконавців та організатора злочину: Микиту Грабчука, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова і Сергія Торбіна. Вони визнали провину та пішли на угоду зі слідством, отримавши від 3 до 6 з половиною років позбавлення волі.
Підозрюваними співорганізаторами злочину, за даними слідства, є Ігор Павловський та Олексій Левін, а замовником — голова Херсонської облради Владислав Мангер.
Ігор Павловський перебував під вартою, втім нібито через погане самопочуття його відпустили під домашній арешт, а згодом взагалі залишили без запобіжного заходу. Олексій Левін утік ще на початку розслідування та зараз перебуває у розшуку. Владислава Мангера арештували, він вийшов під заставу та зараз носить електронний браслет. Справу щодо нього об’єднали зі справою Левіна та призупинили у зв’язку з розшуком останнього.
Рідні та друзі Катерини Гандзюк вважають, що до злочину причетні також ексочільник ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук та правоохоронці, які допомагали тікати Левіну.