Навесні минулого року пожежа знищила більше 600 гектарів Олешківського лісу, що на Херсонщині. Радниця міського голови Херсона Катерина Гандзюк наголошувала: ліс палять для того, щоб потім продавати.

У липні 2018 на Катю Гандзюк напали. У листопаді вона померла. У прокуратурі заявили: слова активістки про підпал лісу — ймовірна причина скоєння злочину проти неї.

Ця справа тягнеться вже півроку. По ній проходять вісім людей. Серед них — бійці добровольчих батальйонів, колишні правоохоронці, чиновники. Питання «Хто замовив Катю Гандзюк?» стало одним із головних до правоохоронних органів та влади.

Але що з самим Олешківським лісом? Деревину із нього продовжують вивозити. Підпал лісу — це одна зі складових схеми нелегальної вирубки: обгорілі дерева треба вирубувати, та їх все ще можна продавати.

Наші джерела в правоохоронних органах пояснюють, що раніше незаконну вирубку в Олешківському лісі контролював бізнесмен Сергій Брага, який, як кажуть в прокуратурі, був присутній на зустрічі підозрюваних у вбивстві Катерини Гандзюк, де вони обговорювали, як саме заподіяти їй ушкоджень. Зараз, кажуть наші джерела, схемою підпалу та вивозу лісу користується херсонський підприємець Микола Урманов — близький знайомий сім’ї Олексія Левіна-Москаленка, одного з підозрюваних у вбивстві Гандзюк. Сам Урманов це заперечує.

Хто був зацікавлений в бізнесі на Олешківському лісі?

По-перше, Владислав Мангер — голова Херсонської облради та підозрюваний в організації вбивства Катерини Гандзюк — декілька років намагався створити в тому районі національний парк «Гілея». Активісти кажуть, це б дозволило йому стати монополістом з вирубки лісу.

Контролювати на місці роботу парку, кажуть активісти, мала б організація «Ніхто крім нас». Її представник — Олександр Ковальов — навесні 2014 року допомагав утекти бійцям «Беркуту». Владислав Мангер зв’язки з організацією «Ніхто крім нас» заперечує. Та загалом каже, що просто боровся за збереження лісу.

По-друге, без згоди очільника області Андрія Гордєєва нічого б не відбувалося — про це у своїх постах писала Катерина Гандзюк. Але губернатор запевняє, що не впливав на рішення, пов’язані з Олешківським лісом.

По-третє, місце пожежі в Олешківському лісі — поблизу Йодових озер. Цією територію, кажуть активісти, цікавиться заступник губернатора Євген Рищук — поруч знаходиться його кінний клуб «Гран-Прікс». Про ймовірну причетність Євгена Рищука до підпалу лісу заявляв і генеральний прокурор України. Втім сам нині відсторонений від роботи Рищук все заперечує.

Ми поїхали в Олешківский ліс та з’ясували, куди саме вивозять з нього деревину, наскільки це законно та хто в цьому зацікавлений.

Поділитись: