Екссуддя Чаус перед зникненням повідомляв суд у Києві про наміри повернутися в Україну — документ

Український екссуддя Микола Чаус, якого підозрюють в отриманні хабаря у 150 тисяч доларів та якого нібито викрали в Молдові, напередодні зникнення надсилав листа до свого колишнього місця роботи — Дніпровського суду Києва — та повідомляв про наміри повернутися в Україну.

Про це йдеться в матеріалі hromadske «Викрадення, спецоперація чи порятунок? Що відомо про зникнення українського екссудді Чауса в Молдові».

Відповідний документ із підписом, який Микола Чаус нібито скеровував до суду місяць тому, нам надала дружина екссудді Світлана Чаус.

«Це його остаточна позиція попри всі знущання та погрози з боку Сергія Лисенка (колишнього працівника прокуратури Києва — ред.)», — сказала дружина Чауса.

Саме бажання її чоловіка повернутися в Україну Світлана називає ймовірною причиною викрадення Чауса в Молдові.

У зверненні йдеться про нібито необґрунтовані звинувачення, переслідування та погрози екссудді.

«Увесь цей період — чотири роки й шість місяців — я був фактично позбавлений можливості представляти свої права в Україні, а якщо і з’являлися фахівці, які називали себе "адвокатами", то ніяких фактичних дій щодо захисту моїх інтересів у кримінальному провадженні не здійснювалося, відкрито ігнорувалася моя позиція», — йдеться у листі.

Надано hromadske

Також в документі йдеться про прохання до колишніх колег надати Чаусу правову допомогу, наголошуючи на тому, що йому більше нема до кого звернутися.

«Не дивлячись на всі маніпуляції, за наявності в Україні порядного та кваліфікованого адвоката, який буде захищати мої інтереси, я готовий добровільно, в короткі терміни повернутися до Києва та спростувати всі сфальсифіковані НАБУ докази по моєму кримінальному провадженню», — написано у зверненні.

Голова Дніпровського суду Києва Оксана Бірса нам у коментарі зазначила, що нещодавно на пошту справді надійшло звернення нібито від екссудді.

«Нам із невідомої електронної адреси надійшло повідомлення від імені Миколи Олексійовича, яке жодним чином не було посвідчено. Ця особа повідомляла: "Звертаюся до колективу, я маю намір повертатися в Україну". Але на сьогодні Микола Олексійович звільнений зі штату суду, а тому ми позбавлені можливості посприяти чи щось вчиняти», — розповіла нам Оксана Бірса.

Вона додала, що востаннє особисто спілкувалася з Чаусом у 2016 році, до його зникнення.

Сергій Лисенко, який, за словами дружини Чауса, нібито погрожував екссудді, — це київський адвокат. Він нам підтвердив, що приїздив до Молдови в січні цього року для обговорення питання про повторну заяву про політичний притулок. Водночас він заперечив будь-який тиск і погрози в бік Чауса.

«У мене є договір з адвокатом Чауса щодо консультування з питань українського законодавства в його справі. Ми справді обговорювали питання повторного звернення щодо політичного притулку, але це повністю залежало від його вибору. Жодного тиску не було, це повна нісенітниця», — сказав нам Лисенко.

Він пояснив, що січнева розмова з Чаусом нічим не завершилась і заяву не подавали. Також Лисенко зазначив, що попри закиди в його бік про зв’язок із Олександром Грановським, він не бачився з тим понад два роки. На момент публікації матеріалу нам не вдалося зв’язатися з Олександром Грановським.

Хто такий Микола Чаус і в чому його підозрюють?

Він був суддею Дніпровського районного суду Києва. У серпні 2016 року детективи НАБУ викрили його на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів. Ці кошти виявили у двох скляних банках, які суддя особисто закопував у дворі власного дому.

У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте досі не екстрадували.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявляли, що він «усіляко уникає екстрадиції». У 2019 році Зеленський навіть звернувся до тодішньої прем'єр-міністерки Молдови Маї Санду з проханням посприяти в екстрадиції Миколи Чауса. Однак екссуддя досі за кордоном.

Того ж року у ЗМІ з'явилася інформація, що до організації втечі Чауса за кордон був причетний п'ятий президент України Петро Порошенко. Перевірити це взялося Держбюро розслідувань, а сам Порошенко заперечив будь-який зв'язок із Чаусом.