Електронний лікарняний: як працює, де отримати і чи можна ще відкрити паперовий — пояснюємо з фахівцями

З 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я в Україні перейшли на електронні лікарняні. А деякі спеціалісти працювали з ними в тестовому режимі ще з червня цього року. Разом із сімейними лікарями Ігорем Заставним та Дмитром Скіргіко розповідаємо, як отримати е—лікарняний, та пояснюємо, хто й за яких умов може відкрити його в паперовому форматі.

Що таке е-лікарняний?

Це електронний документ, який формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність (МВТН), який видає лікар, або рішення органу опіки та піклування.

Як отримати електронний лікарняний?

Насамперед потрібно відвідати лікаря. Той має оглянути пацієнта та вирішити, чи потрібен йому лікарняний.

«Часто буває так, що в людини болить горло, але тест негативний і вона працездатна. Тоді ми не відкриваємо лікарняний. Якщо ж людина настільки погано себе почуває, що не може навіть прийти до лікаря — можливо, варто розглянути варіант госпіталізації. В іншому разі варто випити жарознижувальний засіб і прийти на прийом», — пояснює Ігор Заставний.

Якщо ж людина справді непрацездатна — лікар формує медичний висновок у Реєстрі медичних висновків. Опіслянакладає на нього електронний підпис і документ автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.

Де можна побачити е-лікарняний?

Пацієнту надходить смс-повідомлення з номером такого листка в його особистому кабінеті на сайті Пенсійного фонду. Роботодавець також може побачити інформацію про е-лікарняний підлеглого — в Електронному кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду.

Як буде закриватися електронний лікарняний?

Е-лікарняний закриватиметься автоматично: знову йти до лікаря для цього не доведеться. За словами Ігоря Заставного, пацієнт може зв’язатися з лікарем в останній день хвороби та підтвердити, що його стан покращився. А от якщо під час наступного огляду лікар побачить, що хворому не легшає — він може продовжити лікарняний.

Як роботодавець дізнається про відкриття е-лікарняного у підлеглого?

Людина має сама повідомити про це роботодавця. Інформацію про е-лікарняний (коли його було відкрито й коли буде закрито) роботодавець зможе побачити у своєму Електронному кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду.

Чи може лікар видати паперовий лікарняний?

За словами Ігоря Заставного, паперовий листок непрацездатності можна виписати лише в окремих випадках: наприклад, коли не вдається сформувати е-лікарняний.

«Якщо буде змога підтвердити документально, що з технічних причин не вдається відкрити е-лікарняний — так, я можу видати паперовий. У нас траплялися випадки, коли в системі відбувався збій і ми видавали паперові лікарняні», — розповідає Заставний.

Лікар Дмитро Скіргіко працює з електронними лікарняними ще з липня. Аби сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність, він має одну добу.

«Якщо сьогодні щось висне і не працює — можна оформити це трохи пізніше. Днями до мене прийшла пацієнтка, я оформив їй медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Система пише, що все правильно, але в неї не знайдено страхувальника. Ймовірно, помилка у Пенсійному фонді або з боку роботодавця. Їй треба з'ясувати це питання», — розповідає Дмитро Скіргіко.

У МОЗ зазначають, що паперові листки непрацездатності видаватимуться до 1 лютого 2022 року лише в таких випадках:

  • якщо паперовий лікарняний, який видали до 1 жовтня 2021 року, потрібно продовжити чи закрити;
  • якщо тиждень, протягом якого лікар може внести зміни до МВТН в Реєстрі медичних висновків, минув. В такому разі рішення приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я, а якщо її немає — головний лікар;
  • у зв'язку з усиновленням дитини протягом двох місяців з дати народження, зазначеного в свідоцтві про народження. Листок непрацездатності видається на підставі рішення суду про усиновлення та цього свідоцтва про народження;

якщо виникнуть технічні проблеми, через які буде неможливо сформувати електронний листок непрацездатності довше, ніж протягом семи днів з дати створення МВТН — в такому разі паперовий листок видається на період, поки систему не владнають.

Чи можна отримати медичний висновок про тимчасову непрацездатність без декларації?

Так. Лікар може сформувати його, але для цього необхідно зареєструватися в електронній системі охорони здоров'я закладу, до якого ви звернулися.

Що кажуть лікарі про роботу з е-лікарняними?

Ігор Заставний працює з е-лікарняними з червня. У нього часто виникають випадки, коли електронний реєстр листків непрацездатності не приймає їх.

«Треба постійно стежити, щоб реєстр їх прийняв, щоб листок непрацездатності відкрився. На початку червня було комфортно, бо мало людей працювали так, а зараз система перевантажена й часто виникають збої», — каже лікар.

На його думку, варто було б створити єдиний колл-центр, який допомагав би вирішувати проблеми з е-лікарняними: «Зараз, якщо у нас виникають якісь проблеми з лікарняними — ми телефонуємо в медичну інформаційну систему, потім в НСЗУ, потім — у Пенсійний фонд, і всі нас перекидають одне на одного. На це йде чимало часу».

Втім, Дмитро Скіргіко каже, що, попри збої, працювати стало легше: тепер лікареві не треба вручну зазначати місце роботи пацієнта й інші дані, оскільки вони підтягуються автоматично. Це зменшує ймовірність помилок.