«Енергоатом» застрахував атомні станції України на 5 млрд гривень у разі ядерного інциденту
«Енергоатом» у червні 2023 року уклав договір страхування всіх чотирьох атомних електростанцій України на понад 5 мільярдів гривень на випадок ядерного інциденту.
Про це повідомляє пресслужба компанії.
Водночас у договорі зазначається, що страхове покриття по Запорізькій АЕС діятиме лише після деокупації станції.
У пресслужбі пояснюють, що «Енергоатом» не може нести відповідальність за всі ядерні ризики, які можуть виникнути на окупованій ЗАЕС, оскільки компанія не здійснює управління реакторними установками за чинним українським законодавством.
«Подібні виключення щодо воєнних причин ядерних інцидентів […] є стандартною світовою практикою», — зазначає «Енергоатом».
Водночас страхування на випадок ядерного інциденту на всіх інших атомних електростанціях в Україні — діє повною мірою.
Наразі в Україні діють Запорізька АЕС, Рівненська АЕС, Південноукраїнська АЕС та Хмельницька АЕС.
Ситуація на ЗАЕС
Керівник ГУР МО Кирило Буданов 20 червня попередив, що росіяни замінували охолоджувач на захопленій Запорізькій АЕС. Також, за його словами, росія розмістила вибухівку поблизу чотирьох енергоблоків із шести.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що українська розвідка та Служба безпеки України отримали інформацію про можливий терористичний акт із боку росії на ЗАЕС із викидом радіації.
Уже 4 липня Генштаб ЗСУ повідомив, що на зовнішній покрівлі третього та четвертого енергоблоків ЗАЕС окупанти розмістили сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої. Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку, нібито станцію обстріляли українські військові.
За даними розвідки України, окупаційний контингент поступово залишає територію ЗАЕС. Одними з перших зі станції поїхали троє співробітників «росатому», які керували діями росіян.
Супутникові знімки Planet Labs, зроблені вранці 5 липня, показали на даху окупованої ЗАЕС невідомі об'єкти, про які повідомляв Генштаб ЗСУ. Водночас у МАГАТЕ повідомляли, що під час останніх інспекцій на ЗАЕС не виявили мінувань, пізніше фахівці отримали більше доступу до приміщень станції для додаткових перевірок. А втім, потрапити на дахи будівель їм досі не вдалося.
ГУР МО 8 липня зазначило, що росіяни продовжують мінувати ЗАЕС та об’єкти на території станції. Наразі туди доставляють міни та вибухові речовини.