Ердоган обурився присутністю російських найманців у Лівії: не виключив відправлення туди військових

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган обурився присутністю на території Лівії російських найманців з приватної військової компанії «Вагнера». Він допустив відправлення турецьких військових до Лівії.

Про це Ердоган заявив на прес-конференції з президентом Тунісу Кайсом Саїдом, передає «Анадолу».

Лідери країн обговорювали ситуацію в Лівії, де роками триває громадянська війна й існує декілька паралельних урядів. Нещодавно парламент Туреччини затвердив угоду про військове співробітництво з міжнародно визнаним Урядом національної єдності Лівії на чолі з Фаїзом Сараджем.

За словами Ердогана, подальші кроки Туреччина здійснюватиме на основі цього документу. Зокрема він не виключив відправлення турецьких військових до Лівії.

«Туреччина ще ніколи не була «незваним гостем». Якщо надійде відповідне звернення від лівійської влади, ми розглянемо це питання», — сказав турецький лідер.

У цьому контексті Ердоган обурився присутністю у Лівії іноземних найманців.

«Для чого та чому сьогодні у Лівії перебувають 5 тисяч найманців із Судану та 2 тисячі найманців з ПВК «Вагнера»? Що вони там роблять?», — запитав він.

Як зазначає «Новая газета», у Міністерстві закордонних справ Росії неодноразово заперечували присутність найманців ПВК «Вагнера» в Лівії. Водночас у Лівійській національній армії на чолі з генералом Халіфою Хафтаром (яка воює проти уряду національної єдності) визнавали, що «невелика кількість росіян» допомагає їм з обслуговуванням озброєння.

Агентство Bloomberg повідомляло, що у вересні до Лівії відправились щонайменше 1000 найманців ПВК «Вагнера». «Медуза» писала, що до 35 найманців загинули там.

У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа. Станом на кінець грудня 2019-го бойові дії між військами Уряду національної єдності та Лівійської національної армії ведуться в передмісті столиці.

Офіційно Туреччина не визнає уряд Хафтара і називає Лівійську національну армію нелегітимним утворенням.