Ердоган заявив, що Туреччина не підтримує вступ Швеції до НАТО після спалення Корану

Турецький президент Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що Швеції не слід очікувати підтримки Туреччини у вступі до НАТО після спалення Корану, священної книги ісламу, біля турецького посольства в Стокгольмі.

Про це пишуть Reuters та Associated Press.

«Зрозуміло, що ті, хто дозволив такі мерзенності перед нашим посольством, більше не можуть очікувати від нас жодної підтримки щодо їхньої заявки на членство в НАТО», — сказав Ердоган

За його словами, якщо Швеція не виявлятиме поваги до Туреччини чи мусульман, вона не побачить від Туреччини «жодної підтримки в питанні НАТО».

Раніше Ердоган розкритикував протест Расмуса Палудана, який спалив Коран. Турецький президент заявив, що це образа для всіх, особливо для мусульман. Також він обурився на шведську владу за дозвіл провести демонстрацію біля турецького посольства у Стокгольмі.

Лідер Туреччини також розкритикував Швецію за прокурдські протести, де демонстранти використовували прапори різних курдських груп, зокрема «Робітничої партії Курдистану», яка вважається терористичною в Туреччині, ЄС та США, але її символіка не заборонена у Швеції.

Що передувало?

Раніше міністр оборони Туреччини Хулусі Акар назвав «безглуздим» призначений на 27 січня візит глави Міноборони Швеції Поля Джонсона до Туреччини, Анкара ухвалила рішення його скасувати. Причиною теж стало спалення Корану.

Скасування візиту шведського міністра сталося після того, як Расмус Палудан, лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія»), отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі 21 січня.

Минулого тижня Туреччина вже закликала Швецію «вжити заходів проти терористичних угруповань» після демонстрації в Стокгольмі, де прихильники «Робітничої партії Курдистану» підвісили за ноги фігуру турецького президента Реджепа Ердогана.

У травні Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО. А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.

Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно та ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.

Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.

А втім, не всі запити Туреччини шведи виконали. Наприклад, шведський суд заблокував видачу журналіста, якого Анкара звинувачує в участі у спробі скинути Реджепа Таїпа Ердогана з посади президента.