Туреччина погодилася підтримати вступ Фінляндії та Швеції в НАТО на Мадридському саміті

Туреччина підписала меморандум, який підтверджує підтримку запрошення Фінляндії та Швеції приєднатися до НАТО на Мадридському саміті Альянсу.

Про це повідомив президент Фінляндії Саулі Нійністе.

Так, відповідний меморандум 28 червня у Мадриді підписали міністри закордонних справ трьох країн. Це вдалося зробити після зустрічі генсека НАТО Єнса Столтенберга, президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана, прем’єр-міністерки Швеції Магдалени Андерссон та президента Фінляндії Саулі Нійністе.

«Конкретні кроки для нашого вступу до НАТО будуть узгоджені між союзниками по НАТО протягом наступних двох днів, але це рішення зараз неминуче», — стверджує Нійністе.

За його словами, підписаний меморандум підкреслює, що Фінляндія, Швеція і Туреччина зобов’язані надавати одне одному повну підтримку проти загроз безпеці.

Доповнено о 0:58 29 червня. Угоду оприлюднили на сайті НАТО. Фінляндія та Швеція зобов'язалися співпрацювати з Туреччиною в боротьбі проти «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та її філій, не співпрацювати із «Загонами народної самооборони» (YPG), «Демократичним союзом» (PYD) та FETO, а також скасувати обмеження на експорт зброї.

Фінляндія та Швеція підтвердили, що вважають РПК терористичною організацією. Також країни погодилися співпрацювати з Туреччиною у боротьбі з тероризмом. Зокрема, вони обмінюватимуться з Туреччиною розвідувальними даними у цій сфері.

Про Мадридський саміт

У саміті, який відбудеться з 28 по 30 червня, візьмуть участь глави держав та урядів 30 країн-членів Альянсу та країн-партнерів: Фінляндії, Швеції, України, Грузії. Президент України Володимир Зеленський звернеться до лідерів через відеозв'язок.

Уперше участь візьмуть і представники країн Тихоокеанського регіону — Японії, Нової Зеландії, Австралії та Південної Кореї. Саміт стане найбільшим в історії НАТО.

Туреччина, Фінляндія, Швеція та НАТО

За даними Financial Times, на зустрічі послів НАТО 18 травня Туреччина заблокувала первинне рішення Альянсу обробити запити Фінляндії та Швеції про приєднання, що ставить під сумнів надії на їхній швидкий вступ.

На думку Ердогана, розширення НАТО можливе, якщо взяти до уваги занепокоєння Туреччини. Зокрема, президент Туреччини звинувачує Фінляндію та Швецію в тому, що вони надають підтримку членам «Робітничої партії Курдистану» (PKK), «Загонів народної оборони» (YPG) тощо.

Ердоган заявив, що Швеція «відмовилася видавати терористів до Туреччини, але наважується просити про членство в НАТО». За його словами, деякі скандинавські країни діють як «гостинні будинки для терористичних груп».

Окрім звинувачення у підтримці та укриванні терористів, Ердоган також заявляв, що не хоче бачити Швецію та Фінляндію в Північноатлантичному Альянсі, бо ті запровадили санкції проти Туреччини.

Видання Bloomberg із посиланням на високопоставлених турецьких посадовців повідомляло, що серед вимог Туреччини також є скасування обмежень на експорт озброєння до Туреччини, повторне включення країни до програми постачання винищувачів F-35 та зняття з Туреччини санкцій США, які заважають отримати ракети С-400.

18 травня, коли стало відомо, що Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на приєднання до НАТО, президент Туреччини виступив перед своєю «Партією справедливості та розвитку» (AK Parti) і заявив, що Туреччина не погодиться на будь-яке розширення НАТО, яке може зробити військовий альянс менш захищеним або завдати шкоди його власній безпеці.

Ердоган також заявив, що делегаціям Фінляндії та Швеції не потрібно приїжджати до нього, щоб переконати у зворотному. Насамперед Ердоган хотів, щоб Туреччині «видали терористів».

Зазначимо, для того, щоб будь-яка нова країна приєдналася до НАТО, усі члени Альянсу мають погодитися на це одностайно.