Facebook Papers: 17 ЗМІ оприлюднили розслідування про компанію Цукерберґа на основі її внутрішніх документів. Що в них?

Сімнадцять видань з 22 по 25 жовтня оприлюднили низку викривальних матеріалів про Facebook на основі внутрішніх документів компанії. Їх надала ексспівробітниця Facebook Френсіс Хауґен після свідчення про, на її думку, проблеми з компанією в американському Конгресі.

Про це повідомляють Engadget та CNBC.

У матеріалах таких видань, як The New York Times, Reuters, The Washington Post, CNN, Bloomberg тощо, стверджується: Facebook протягом усієї своєї діяльності віддавав пріоритет заробітку й впливу, а не безпеці користувачів.

The Washington Post стверджує, що керівництво Facebook — зокрема глава компанії Марк Цукерберґ — знає про те, що соцмережа поляризує людей. І хоча Цукерберґ у свідченнях перед Конгресом у 2017 році стверджував, що Facebook бореться з мовою ворожнечі, насправді тоді з платформи видалили менше 5% такого контенту.

Крім того, видання стверджує, що Цукерберґ особисто виступав проти боротьби з дезінформацією проти COVID-19 у Facebook — мовляв, щоб не погіршувалися показники взаємодії користувачів із дописами.

Reuters повідомило, що Facebook систематично не звертає увагу на поширення мови ворожнечі й екстремізму в низці країн, що розвиваються. Йдеться про те, що компанія не наймає модераторів, які знають мову. Одним із прикладів цього є М’янма, де у 2021 році стався військовий переворот — там дописи, що порушують правила спільноти, ніяк не модерувалися.

У матеріалі The New York Times стверджується: Facebook знала, що функція вподобання й поширення дописів на платформі сприяє поширенню мови ворожнечі. Це зокрема призвело до зростання насильства в Індії, йдеться в розслідуванні The Wall Street Journal. Але компанія не вжила достатніх заходів для протидії цьому.

Bloomberg і The Verge пишуть, що молоді люди витрачають на соцмережі все менше часу й менш охоче там реєструються. Керівництво Facebook це знає, але свідомо приховувало інформацію від інвесторів, бо молодь — ключова рекламна аудиторія компанія. Facebook міг штучно завищувати показники за цією віковою категорією.

Частину матеріалів Facebook уже встиг прокоментувати: мовляв, деякі дані не відповідають дійсності, а деякі були неправильно витлумачені. Як стверджує Axios, розслідування щодо Facebook публікуватимуть протягом наступних кількох тижнів, і компанія закликала працівників готуватися до «ще більшої кількості негативних заголовків».

Що передувало?

Френсіс Хауґен раніше працювала менеджеркою з продуктів Facebook. На початку жовтня 2021 року вона дала анонімне інтерв’ю американським ЗМІ, а потім передала їм внутрішні документи компанії. Крім того, 5 жовтня Хауґен виступила на слуханнях у Сенаті США, де висунула проти Facebook низку звинувачень.

Жінка розповіла, що Facebook обирав власні інтереси та задля збільшення прибутку впровадив «білі списки» користувачів, яким дозволялося порушувати правила соцмережі; що компанія нібито «готова на поширення дезінформації задля невеликого збільшення залучення користувачів»; що контент соцмереж завдає шкоди дітям, але Facebook нічого з цим не робить.

Марк Цукерберґ тоді заявив, що компанія «глибоко дбає» про питання безпеки, добробуту та психічного здоров’я, а «багато претензій [Хауґен] не мають сенсу».