ФДМУ відреагував на статтю про ймовірний продаж сировини до росії: конкуренти можуть бути зацікавлені в цьому
У Фонді держмайна України вважають, що публікація розслідування про ймовірний продаж української титанової сировини до росії під час війни може бути «у чиїхось інтересах». Водночас запевняють, що продаж сировини контролює надзвичайно складна бюрократична система.
Про це сказав заступник голови ФДМУ Олександр Федоришин на брифінгу в «Інтерфакс-Україна».
Він запевнив, що «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», яка фігурує в журналістському розслідуванні, закладає в умови контрактів всі можливі застереження, що товар не буде перетинати територію рф та жодним чином не буде використовуватися суб'єктами, які з нею пов'язані.
За його словами, коли підняли всі поставки за час великої війни — всі вони були на кінцевого споживача, яким є американська компанія.
Ще до того, як експорт Ільменіт, або титанистий залізняк — найпоширеніший мінерал титану. Ільменітовий концентрат є основною сировиною для виготовлення титану (титанової губки) та супутніх товарівільменітового концентрату потрапив під обов'язковий контроль Держслужби експортного контролю (ДСЕК), перевірки проводили на рівні робочої групи, яку ОГХК створила з СБУ та органами прокуратури.
Зокрема, ОГХК запитувала спецслужби про ризики щодо тих чи тих компаній. Окрім того, зазначив Федоришин, до ДСЕК обов'язково подається сертифікат по місцю доставки кінцевого споживача. Цей та інші документи перевіряються і після надання дозволу товар перевозять у супроводі відповідальної особи, яка потім звітує.
Федоришин описав це як «надзвичайно складну бюрократичну систему».
«Щоб отримати ОГХК якусь згоду на якийсь контракт, не повірите скільки треба проходити процедур. Тому припускати, що фонд, інші державні інституції, заплющують очі та не дивляться, куди їде продукція, ким використовується — це інфантильний рівень», — сказав він.
Водночас він визнав, що не всі групи продукції підлягають контролю і зараз це питання «вивчається на рівні держави».
«...рутил, циркон — не внісши їх у список, держава за замовченням визнала, що за такими товарами немає групи ризиків», — сказав він.
Федоришин заявив, що опублікована стаття «може бути вигідна тим, хто проти приватизації ОГХК» та інших компаній або вона розміщена «в інтересах конкурентів»: «Сам титановий ринок мав проросійський слід, оскільки контролювався проросійськими особами. Можливо, у тому числі треба шукати в цьому напрямку».
Він додав, що всі заходи і публікації треба перевіряти, оскільки вони можуть стосуватися не тільки ОГХК.
«Можливо, конкуренти мають якісь інтереси в цьому. Можливо, вони руками ОГХК хочуть прикритися і так далі. Усі налаштовані розібратися до кінця. І якщо той журналіст буде згоден співпрацювати з нами, ми будемо йому вдячні», — сказав Федоришин.
Що передувало?
Журналіст Денис Казанський опублікував розслідування про те, що російська оборонна промисловість продовжує одержувати сировину для виробництва титану з України. За його даними, значна частина такої продукції, що експортується з України, через посередників потрапляє до рф.
Зокрема, у статті зазначається, що торік ОГХК поставила тисячі тонн концентрату угорській компанії Sic Luceat Lux KFT, засновниками якої є уродженці Криму Олександр та Світлана Мурадяни. Основними її контрагентами та вантажоодержувачами у 2021-2022 роках, як зазначається, були підприємства «Редметконцентрат» (Москва), «Нерудна компанія», «Мінко Рус» (Бєлгород) та інші російські компанії.
В ОГХК відповіли, що ці заяви — «суб'єктивні», з початку великої війни ця компанія припинила співпрацю з рф, і після низки перевірок було встановлено, що серед кінцевих споживачів контрагенти, які були пов’язані з рф, у компанії відсутні.
hromadske запитало в автора цього матеріалу Дениса Казанського, чи передавав він інформацію до правоохоронних органів. Журналіст відповів, що ні, бо як такого складу злочину тут немає.
«Є баг у законодавстві, коли сировину продають умовно європейським компаніям, підставним фірмам, які потім перепродують її росії. Це те, що треба виправити. Щоб купували сировину ті виробники за кордоном, які не допустять, аби вона потрапила до рук росіян», — сказав Казанський.