«РБК-Україна» пише, що титанова сировина з України продовжує потрапляти до росії. Держкомпанія заперечила (ДОПОВНЕНО)

Видання «РБК—Україна» написало, що російська оборонна промисловість продовжує одержувати сировину для виробництва титану з України. Так, значна частина такої продукції, що експортується з України, через посередників потрапляє до рф. Водночас «Об'єднана гірничо—хімічна компанія» (ОГХК) назвала цю інформацію фейковою.
Про це пише видання «РБК-Україна» з посиланням на інсайдерів, які працюють у титановій галузі.
Експорт титанових концентратів триває і під час війни. З липня 2022 року по квітень 2023-го Об'єднана гірничо-хімічна компанія (ОГХК), що належить державі, надіслала на експорт 82,2 тисячі тонн руд, які містять титан.
«За даними, які були отримані від джерел у титановій галузі, значна частина цієї продукції потрапила до російської федерації», — йдеться у матеріалі.
Зокрема, партії титанового концентрату продавали компаніям-посередникам із Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, які, мовляв, мають серед засновників громадян росії та працюють з рф.
Так, торік у липні, серпні та вересні ОГХК поставила тисячі тонн концентрату угорській компанії Sic Luceat Lux KFT, засновниками якої є уродженці Криму Олександр та Світлана Мурадяни. Видання припускає, що ці люди, найімовірніше, підставні.
З відкритих джерел відомо, що основними контрагентами цієї компанії з Угорщини та вантажоодержувачами у 2021-2022 роках були підприємства «Редметконцентрат» (Москва), «Нерудна компанія», «Мінко Рус» (Бєлгород) та інші російські компанії.
«Отже, вказана компанія є очевидною російською прокладкою, і державна компанія ОГХК не може цього не знати», — пише «РБК-Україна».
Запорізький титано-магнієвий комбінат, який нині перебуває у власності держави, продавав уже фактично готову продукцію — титанову губку, титанові зливки, тетрахлорид титану, шлак титану. Минулого року завод майже не працював, проте розпродував продукцію, яка була у нього на складах.
Загалом було продано близько 2 тисяч тонн титанової продукції на загальну суму 276,6 млн гривень. Покупцями зокрема були компанії з Чорногорії, Австрії, Литви, Чехії, які нібито пов'язані з росією та мають російських засновників.
«РБК-Україна» пише, що кінцевими споживачами титанової продукції, найімовірніше, є військові заводи.
«Безумовно, ситуація потребує втручання на найвищому рівні, ретельного розслідування та встановлення контролю за експортом титанової сировини. Цілком незрозуміло, чому Державна служба експортного контролю зараз не припиняє титановий експорт фірмам-прокладкам, які працюють із росією», — йдеться у матеріалі.
hromadske запитало в автора цього матеріалу Дениса Казанського, чи передавав він інформацію до правоохоронних органів. Журналіст відповів, що ні, бо як такого складу злочину тут немає.
«Є баг у законодавстві, коли сировину продають умовно європейським компаніям, підставним фірмам, які потім перепродують її росії. Це те, що треба виправити. Щоб купували сировину ті виробники за кордоном, які не допустять, аби вона потрапила до рук росіян», — сказав Казанський.
Реакція ОГХК
Доповнено о 23:00. «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» стверджує, що автор статті «суб’єктивно заявляє про постачання титанової сировини, яку виробляє компанія, до рф». Водночас коментаря компанії як одного з об’єктів публікації у тексті немає.
ОГХК вимагає у видання внести до матеріалу офіційний коментар компанії, у якому йдеться, що вона не співпрацює з державою-агресором і вже неодноразово доводила це в публічному просторі.
У компанії додали, що посилили політику контролю над експортними процедурами та змінили підходи до співпраці з покупцями. Зокрема це контролюється не лише працівниками компанії, а й представниками правоохоронних органів.
«Потенційні покупці ільменітового концентрату компанії підлягають низці попередніх перевірок з боку Служби безпеки України та інших правоохоронних органів, аби переконатися, що українська продукція не потрапить до рук ворога», — зазначила ОГХК.
Також в ОГХК відповіли, що з початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну ця компанія припинила співпрацю з країною-агресором, і після низки перевірок встановлено, що серед кінцевих споживачів контрагенти, які були пов’язані з рф, у компанії відсутні.
«Підсумуємо: усі закиди щодо постачання ОГХК продукції до рф є фіктивними та не відповідають дійсності», — йдеться у повідомленні.
- Поділитися: