Фінляндія офіційно подасть заявку на вступ до НАТО
Президент Фінляндії та комітет із зовнішньої та безпекової політики фінського уряду ухвалили рішення щодо подання заявки на вступ до НАТО.
Про це пише Yle.
Президент Фінляндії Саулі Нііністьо вранці 15 травня виступив із доповіддю про вступ Фінляндії до НАТО та оголосив, що відповідний звіт буде подано до парламенту після його схвалення на пленарному засіданні уряду. Нііністьо сподівається, що ратифікація буде завершена протягом поточного парламентського терміну.
Прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін заявила, що це рішення є історичним. За її словами, це рішення зміцнить Північну Європу, а також відкриє нові можливості для співробітництва.
«Найважливіше для нас — безпека Фінляндії, але як член НАТО Фінляндія також візьме на себе відповідальність за безпеку всього Альянсу», — сказала вона. Президент Нііністьо наголосив, що заявка Фінляндії на членство не спрямована проти когось.
Нагадаємо, влада Фінляндії оголосила про намір подати заявку на вступ до НАТО 12 травня. Але рішення ще мав підтримати парламент Фінляндії.
Після цього президент Нііністьо провів телефонну розмову з президентом рф володимиром путіним, де заявив йому, що повномасштабне вторгнення росії в Україну «змінили середовище безпеки у Фінляндії».
Також у майбутньому Фінляндія хоче «коректно та професійно» подбати про практичні питання, які виникають у зв’язку з сусідством з росією. Зазначимо, Фінляндія має спільний кордон із росією завдовжки 1300 км.
Розширення НАТО
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у Фінляндії та Швеції активно почали обговорювати вступ до Північноатлантичного альянсу. Серед населення країн зросла підтримка вступу до НАТО.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що процес приєднання Фінляндії та Швеції відбудеться швидко, а держави блоку знайдуть способи гарантувати їм безпеку до моменту офіційного приєднання.
Водночас ще у 2017 році приєднання хотіли лише 21% жителів Фінляндії, а от у березні 2022-го на тлі російського вторгнення в Україну опитування видання Yle засвідчило, що цей показник зріс до 62%.
Схожа ситуація й у Швеції, де підтримка вступу до НАТО лише за березень зросла з 35% до 46%.
Нагадаємо, нерозширення НАТО було серед російських вимог перед повномасштабним вторгненням рф в Україну. Кремль вимагав, щоб Альянс не розширювався на схід, не приймав Україну та інші колишні республіки СРСР, а також — вивести війська НАТО з частини країн-учасниць. У рф аргументували цю вимогу своїми «корінними інтересами безпеки».