Фінляндія заявила, що не припинить підтримувати Швецію у вступі до НАТО. Рішення очікується до липня

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто заявив, що його країна дотримується свого плану вступу до НАТО одночасно зі Швецією та сподівається зробити це не пізніше липня 2023 року.

Про таке пише Reuters.

Гаавісто наголосив, що Фінляндія підтримуватиме свого найближчого військового партнера Швецію під час подання заявки.

«Нашим сильним бажанням є приєднання до НАТО разом зі Швецією. Ми підкреслили всім нашим майбутнім партнерам по НАТО, включно з Із 30 членів НАТО лише Туреччина та Угорщина ще не ратифікували заявки Швеції та Фінляндії на членство в АльянсіУгорщиною та Туреччиною, що фінська та шведська безпека йдуть обіруч», — сказав він.

Ця заява фінської сторони з'явилася після того, як президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що Анкара може ратифікувати заявку Фінляндії на вступ до НАТО раніше, ніж заявку Швеції.

У травні в Туреччині відбудуться президентські та парламентські вибори, і багато аналітиків вважають, що до цього часу буде важко досягти прогресу в пом'якшенні відносин зі Швецією після спалення Корану в Стокгольмі.

Але Гаавісто досі сподівається, що Фінляндія та Швеція стануть членами НАТО в найближчі кілька місяців.

«Я все ще вважаю саміт НАТО у Вільнюсі в липні важливою віхою. Я сподіваюся, що обидві країни будуть прийняті як члени НАТО не пізніше [цього дня]», — резюмував фінський міністр.

Нагадаємо, переговори Швеції та Фінляндії з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися минулого тижня, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.

Анкара призупинила тристоронні переговори про ратифікацію заявок на членство в Альянсі, заявивши, що говорити «безглуздо». Але Швеція все одно сподівається, що зможе приєднатися до НАТО вже цього літа. Фінляндія теж каже, що разом зі Стокгольмом продовжить спільний шлях до членства.

Трохи контексту

У травні Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО. А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.

Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно та ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.

Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.

А втім, не всі запити Туреччини шведи виконали. Наприклад, шведський суд заблокував видачу журналіста, якого Анкара звинувачує в участі у спробі скинути Реджепа Таїпа Ердогана з посади президента.