Фотограф подав на престижний конкурс ШІ-зображення, щоб перевірити, чи воно пройде. І переміг

Фотохудожник Борис Ельдагсен подав на престижний міжнародний фотоконкурс Sony World Photography Award роботу, створену штучним інтелектом, і переміг у категорії «Креатив».

Про це пише BBC.

Ельдагсен повідомив про перемогу на своєму сайті та одразу заявив, що відмовляється від призу, зізнавшись, що це «фото» — робота штучного інтелекту.

«Дякую, що вибрали моє зображення та зробили цей момент історичним, оскільки це перше зображення, створене штучним інтелектом, яке перемогло у престижному міжнародному конкурсі фотографії. Скільки з вас знали або підозрювали, що воно було згенероване ШІ? Щось тут здається неправильним, чи не так?» — пише фотограф.

А втім, у коментарі BBC організатори премії повідомили, що перш ніж Ельдагсена оголосили переможцем, він підтвердив, що робота є «спільним твором» — результатом обробки його зображення за допомогою ШІ.

«Креативна категорія відкритого конкурсу вітає різноманітні експериментальні підходи до створення зображень — від ціанотипії та рентгенографії до передових цифрових практик. Отже, після нашого листування з Борисом і гарантій, які він надав, ми вважали, що його участь відповідає критеріям цієї категорії, і підтримали його», — заявили там.

Фотограф заявив, що подав заявку на конкурс «як нахабна мавпа», щоб перевірити, чи підготовлені такі конкурси для введення зображень ШІ, та переконався у протилежному.

«Зображення штучного інтелекту та фотографії не повинні конкурувати між собою в такій нагороді. Це різні сутності. ШІ — це не фотографія. Тому я не прийму нагороду», — пише Ельдагсен.

Він додав, що сфері фотографії потрібна відкрита дискусія та обговорення того, що можна вважати фотографією. А своєю відмовою від нагороди він сподівався прискорити цю дискусію.

«Бувши фотографом 30 років, перш ніж почати використовувати ШІ, я розумію плюси й мінуси цієї дискусії та буду радий приєднатися до розмови. Якщо ви не знаєте, що робити з призом, пожертвуйте його на фотофестиваль в Одесі, Україна. Я з радістю надам вам контакти», — написав Ельдагсен.

Згодом фотомитець додав, що його зображення та ім’я видалили зі сторінки SWPA та прибрали з виставки «Сомерсет-хаус» у Лондоні без офіційної заяви чи спроби зв'язатися з ним.

Організатори конкурсу зі свого боку заявили, що «призупинили співпрацю» з Ельдагсеном та усунули його з конкурсу, оскільки він вирішив відмовитися від своєї нагороди.

«Ми з нетерпінням чекали участі у глибшому обговоренні цієї теми та привітали прагнення Бориса до діалогу, підготувавши запитання для інтерв'ю з ним для нашого сайту», — заявили там.