Гендиректор МАГАТЕ прибув до Києва. Далі вирушить на Запорізьку АЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі 6 лютого прибув із візитом до Києва. Після цього він вирушить на Запорізьку атомну електростанцію, яка зараз перебуває під контролем російських окупантів.

Про приїзд Гроссі написав в X.

У Києві гендиректор МАГАТЕ провів зустріч з міністром енергетики Германом Галущенком, головним держінспектором з ядерної та радіаційної безпеки України Олегом Коріковим та президентом «Енергоатому» Петром Котіним.

Посадовці «обмінялися думками» щодо діяльності українських АЕС.

Як анонсувалося раніше, Гроссі відвідає Запорізьку АЕС для чергової ротації експертів агентства, а також Київ та Москву — для обговорення питань безпеки станції.

Це буде вже четвертий візит гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС, реактори якої все ще зберігають великі обсяги ядерного палива, яке потрібно зберігати охолодженим.

П'ять із шести реакторів ЗАЕС залишаються в режимі «холодної зупинки», тоді як енергоблок №4 перебуває в режимі «гарячої зупинки», щоб виробляти енергію для окупованого міста Енергодар.

Ситуація на ЗАЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі під час виступу в Раді Безпеки ООН 25 січня заявив, що ситуація з ядерною безпекою на ЗАЕС залишається вкрай нестабільною з «дуже реальними» потенційними загрозами великої аварії.

«Хоча станція не зазнавала обстрілів протягом тривалого часу, значні військові дії тривають у регіоні, а іноді й поблизу об’єкта, водночас наші співробітники повідомляють про ракети, які летіли над головою поблизу станції, тим самим ставлячи під загрозу фізичну цілісність підприємства», — сказав він під час виступу.

Гендиректор МАГАТЕ додав, що зовнішнє електропостачання ЗАЕС залишається «дуже нестабільним», оскільки наразі воно покладається лише на дві зовнішні лінії електропередачі, якщо порівняти з десятьма, які були до війни. Він нагадав, що вже вісім разів ЗАЕС втрачала все зовнішнє електропостачання і покладалася лише на аварійні дизель-генератори — останню лінію захисту від ядерної аварії.

Також Гроссі підкреслив проблеми, пов’язані зі значним скороченням кількості персоналу, який перебуває «під безпрецедентним психологічним тиском», а також ситуацію з обслуговуванням обладнання.

Крім того, очільник МАГАТЕ підкреслив, що бували випадки, коли команда спостерігачів місяцями не мала доступу до деяких ділянок станції.