«Енергоатом»: В усіх реакторах на окупованій ЗАЕС спливає термін перебування ядерного палива

В «Енергоатомі» попередили про нову загрозу ядерній та радіаційній безпеці на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС. Там кажуть, що в усіх шести реакторах незабаром спливе дозволений виробником термін перебування ядерного палива.
Про це заявив виконувач обов’язків голови правління «Енергоатому» Петро Котін.
За його словами, подальша експлуатація такого палива порушує умови технічних специфікацій, які встановлені з урахуванням норм безпеки. Це може призвести до руйнування цілісності паливних елементів і, як наслідок, до радіаційної аварії.
Котін додав, що намагання росіян почергово переводити енергоблоки ЗАЕС зі стану «холодний зупин» у «гарячий» іще більше розхитують ситуацію.
Голова «Енергоатому» наголосив, що окупанти відверто порушують умов ліцензій Держатомрегулювання на експлуатацію ядерних установок, тобто водночас і вимог українського та міжнародного законодавства.
Ситуація на ЗАЕС
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі під час виступу на Раді Безпеки ООН 25 січня заявив, що ситуація з ядерною безпекою на ЗАЕС залишається вкрай нестабільною з «дуже реальними» потенційними загрозами великої аварії.
На початку лютого Гроссі планує здійснити свою четверту місію на станцію з початку повномасштабного вторгнення. Він сказав, що це дозволить йому оцінити ситуацію через вісім місяців після попереднього візиту на АЕС.
«Хоча станція не зазнавала обстрілів протягом тривалого часу, значні військові дії тривають у регіоні, а іноді й поблизу об’єкта, при цьому наші співробітники повідомляють про ракети, які летіли над головою поблизу станції, тим самим ставлячи під загрозу фізичну цілісність підприємства», — сказав він під час виступу.
Гендиректор МАГАТЕ додав, що зовнішнє електропостачання ЗАЕС залишається «дуже нестабільним», оскільки наразі воно покладається лише на дві зовнішні лінії електропередачі, як порівняти з десятьма, які були до війни. Він нагадав, що вже вісім разів ЗАЕС втрачала все зовнішнє електропостачання і покладалася лише на аварійні дизель-генератори — останню лінію захисту від ядерної аварії.
Також Гроссі підкреслив проблеми, пов’язані зі значним скороченням кількості персоналу, який перебуває «під безпрецедентним психологічним тиском», а також ситуацію з обслуговуванням обладнання.
Крім того, очільник МАГАТЕ підкреслив, що бували випадки, коли команда спостерігачів місяцями не мала доступу до деяких ділянок станції.
- Поділитися: