Генерал суровікін міг знати про плани пригожина влаштувати заколот в рф — NYT
Заступник командувача російських військ сергій суровікін знав про плани ватажка приватної військової компанії «Вагнер» євгена пригожина повстати проти військового керівництва рф.
Про це пише New York Times із посиланням на джерела серед офіційних посадовців США.
За даними співрозмовників, є ознаки того, що інші російські генерали могли підтримати спробу пригожина силою змінити керівництво Міноборони. Нині американські посадовці намагаються дізнатися, чи допомагав суровікін планувати дії пригожина.
Нинішні та колишні офіційні посадовці США вважають, що пригожин не почав би заколот, якби не вірив у те, що інші посадовці рф прийдуть йому на допомогу.
Високопоставлені американські чиновники припускають, що союз між суровікіним і пригожиним міг би пояснити, чому останній досі живий.
Як може відреагувати путін?
Як кажуть чиновники, путін має вирішити, чи вірить він, що генерал суровікін допомагав пригожину, і як йому на це відреагувати.
У NYT нагадують, що російська розвідка заявила, що знімає кримінальні обвинувачення щодо заколоту пригожина та його бійців. Але якщо путін отримає докази, що суровікін безпосередньо допомагав пригожину, у нього не буде іншого вибору, як усунути його від командування, кажуть посадовці й аналітики.
Деякі колишні посадовці кажуть, що путін може вирішити залишити суровікіна, якщо прийде до висновку, що той мав певні знання про те, що планував пригожин, але не допомагав йому. Наразі, як стверджують аналітики, путін, схоже, має намір перекласти спробу заколоту виключно на пригожина.
«путін не бажає змінювати людей. Але якщо спецслужба покладе файли на стіл путіна, і вони покажуть причетність суровікіна, це може змінитися», — сказав старший науковий співробітник Євразійського центру Carnegie Russia Олександр Баунов.
Заколот, який не відбувся
Найманці пригожина 24 червня захопили військові об’єкти в Ростові, зокрема штаб Південного військового округу рф та аеродром, а також узяли під свій контроль військові об’єкти в місті Воронеж. Колона ПВК «Вагнер» була й у Липецькій області. російська влада вже готувалася до облоги Москви.
Президент росії володимир путін назвав дії пригожина «ударом у спину країні й народу» та сказав, що війська рф уже отримали наказ про «нейтралізацію заколотників». Президент росії у пошуках рішення телефонував до лідерів Білорусі, Туреччини, Казахстану й Узбекистану.
Зрештою під вечір 24 червня у самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка заявили, що власник ПВК «Вагнер» у розмові з Лукашенком погодився зупинити рух найманців на території рф. Згодом пригожин і сам підтвердив, що його найманці розвертають свої колони й ідуть у зворотному напрямку, «не доходячи 200 км до Москви».
У кремлі заявили, що кримінальну справу стосовно євгена пригожина припинять, він «піде до Білорусі», а «вагнерівців» влада не переслідуватиме за спробу заколоту. Гарантією того, що пригожин зможе піти до Білорусі, «є слово президента росії».