Генсек ООН прибув до Києва, щоб обговорити із Зеленським «зернову угоду» (ДОПОВНЕНО)

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш зранку 8 березня прибув до Києва. Він зустрінеться із президентом Володимиром Зеленським та обговорить із ним Чорноморську зернову ініціативу.

Про це повідомив речник генсека ООН Стефан Дюжаррік.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Доповнено о 16:20. Президент України Володимир Зеленський і генсек ООН Антоніу Гутерреш за підсумками зустрічі висловилися за продовження Чорноморської зернової ініціативи після 18 березня, коли термін попередньої домовленості добігає кінця. Про це вони повідомили на спільному брифінгу у Києві, цитує «Інтерфакс-Україна».

Зеленський також наголосив, що важливо працювати у межах гуманітарної ініціативи «Зерно з України», де вже вдалося залучити понад 200 млн доларів і відправити 140 тисяч тонн українського зерна в Європу, Кенію. Ефіопію, Сомалі.

Гутерреш зазначив, що Чорноморська зернова ініціатива забезпечила експорт 23 млн тонн зерна — це допомогло знизити продовольчі ціни у світі.

З-поміж іншого Зеленський та Гутерреш обговорили, як припинити ядерний шантаж росії та гарантувати безпеку всіх ядерних станцій, інвентаризацію зони навколо Запорізької АЕС; повернення додому незаконно депортованих українських дітей тощо.

Генсек ООН також прокоментував відео зі стратою українського військовослужбовця: «Страшні кадри, на яких українського військовослужбовця було, очевидно, вбито, — ще одне нагадування про те, що законів ведення війни необхідно дотримуватися».

Зазначимо, це вже третій візит генсека ООН в Україну з початку повномасштабного вторгнення. Вперше він відвідав Україну наприкінці квітня 2022 року: тоді росіяни вдарили по Києву просто під час його візиту. Вдруге Гутерреш приїздив у серпні: того разу він у Львові обговорював із Зеленським місію МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію.

Про «зернову угоду»

Україна є великим світовим виробником та експортером зерна, але її експорт постраждав від повномасштабного вторгнення росії 2022 року.

Чорноморська зернова ініціатива була створена за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року та була продовжена в листопаді, але термін її дії закінчується 18 березня, якщо не буде узгоджено подовження. За даними Reuters, Україна вже почала онлайн-переговори з партнерами щодо продовження угоди.

За перші 6 місяців роботи ініціативи з українських морських портів вийшло 691 судно. Вони вивезли 19 мільйонів тонн агропродукції.

Крім того, 26 листопада президент Володимир Зеленський оголосив про початок програми Grain from Ukraine («Зерно з України»). Її метою стане забезпечення зерном бідних країн Азії та Африки.