Зеленський погодив з генсеком ООН параметри можливої місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

Президент України Володимир Зеленський з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем у Львові, 18 серпня 2022 року
Президент України Володимир Зеленський з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем у Львові, 18 серпня 2022 рокуОфіс президента України

Президент України Володимир Зеленський погодив із генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем параметри можливої місії МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію.

Сталося це під час особистої зустрічі глави України та генсека ООН у Львові 18 серпня, передає Офіс президента.

Так, серед погоджених параметрів можливої місії МАГАТЕ — вона має бути здійснена в легальний спосіб через вільну від окупантів територію.

Зеленський поінформував Гутерреша про ядерний шантаж рф на Запорізькій АЕС, зазначивши, що цей свідомий і цинічний терор з боку агресора може мати катастрофічні наслідки для України та всього світу.

Зеленський наголосив, що ООН має гарантувати безпеку цього стратегічного об’єкта, його демілітаризацію та повне звільнення від російських військ.

Що ще обговорили?

Під час переговорів у Львові Зеленський зокрема подякував Гутеррешу за його роль у розблокуванні українських портів для експорту продовольства. Домовились про продовження «активної та всебічної» координації з ООН у реалізації зернової ініціативи.

Увагу також приділили питанню незаконної та примусової депортації громадян України до рф та захисту українців, яких незаконно утримують у росії. Президент наголосив на важливості сприяння з боку ООН у звільненні з полону українських військових і медиків. Він також зробив акцент на необхідності додержання норм Женевських конвенцій щодо військовополонених, особливо у контексті утримання Росією людей у так званих фільтраційних таборах.

Антоніу Гутерреш повідомив про роботу над направленням місії ООН для встановлення фактів в Оленівці, де росія вчинила теракт проти українських військовополонених.

Що відбувається на ЗАЕС?

Захоплена окупантами Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. російські війська регулярно обстрілюють цей критичний об'єкт.

Наприклад, 5 серпня внаслідок атаки російських військових на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист. Під час обстрілів були серйозно пошкоджені азотно-киснева станція, об'єднаний допоміжний корпус.

Український персонал станції продовжує працювати та докладати всіх зусиль для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, а також ліквідації наслідків пошкоджень.

Президент Володимир Зеленський 17 серпня заявив, що Україна працює з МАГАТЕ щодо відправлення місії на станцію, а російська армія має відійти з території АЕС.