Герої протестів. Як Революція гідності змінила долю найвідоміших її учасників

У 8-му річницю трагічних подій Революції гідності hromadske згадує людей, які стали символами подій 2013-2014 років. Тих, із кого все починалося. Тих, хто здобув миттєву славу. Тих, хто після Майдану зайшов у владні кабінети.

Хто з відомих революціонерів подався на фронт? Хто зробив стрімку кар’єру? Хто кардинально змінив професію та життя? І де вони зараз — після 8 років від тих трагічних подій. Про обличчя Майдану — у фотопроєкті hromadske.

Ольга Богомолець

Організаторка медичної служби на Майдані — кандидатка в президенти — народна депутатка — хірург

На Майдані була організаторкою медичної служби. 2014 року балотувалася на посаду президента України. Восени 2014-го стала народною депутаткою за списком «Блоку Петра Порошенка “Солідарність”». Нині займається лікарською діяльністю.

Дмитро Булатов

Активіст «Автомайдану» — міністр спорту — доброволець АТО — підприємець 

Один з організаторів «Автомайдану». 23 січня 2014 року його викрали. Вийшов на зв’язок 30 січня. Під час тортур Булатову відрізали вухо. 27 лютого 2014-го призначений міністром молоді та спорту. 2015 року в лавах ЗСУ обороняв м. Щастя. Нині займається бізнесом: організовує лісові табори для дітей.

Михайло Гаврилюк

Будівельник — народний депутат — таксист-книголюб

22 січня 2014 року бійці спецзагону внутрішніх військ роздягнули активіста до шкарпеток, били та знущалися з нього на морозі. Восени 2014-го обраний до Верховної Ради. Сьогодні працює таксистом і багато читає.

Ігор Луценко

Активіст — народний депутат — активіст

У січні 2014 року Луценка, заступника коменданта протестного табору, побили, а 21 січня викрали з лікарні. У лісі його били та погрожували — вивідували інформацію про те, хто фінансує Майдан. У листопаді 2014-го Луценко став народним депутатом за списками партії «Батьківщина». Нині повернувся до активізму.

Мустафа Найєм

Журналіст — народний депутат — заступник міністра

21 листопада 2013-го він написав пост у фейсбуці, де закликав людей вийти на Майдан. Восени 2014-го за списками «Блоку Петра Порошенка “Солідарність”» став народним депутатом. З 4 серпня 2021-го — заступник міністра інфраструктури України.

Євген Нищук

Голос Майдану — міністр культури — актор

Голос Революції гідності. У лютому 2014 року призначений міністром культури. Після звільнення з посади працював у Національному театрі імені Івана Франка. 14 квітня 2016-го вдруге призначений міністром культури. Сьогодні грає в театрі та знімається у кіно.

Володимир Парасюк

Сотник — народний депутат — доброволець АТО — волонтер і підприємець

21 лютого 2014 року вийшов на сцену Євромайдану і заявив: якщо політики не змусять Януковича піти у відставку, то революціонери підуть штурмом зі зброєю на владні установи. З Майдану пішов добровольцем на фронт. 2014-го став народним депутатом. Сьогодні займається підприємництвом.

Петро Порошенко

Олігарх — президент — народний депутат

1 грудня 2013 року виліз на бульдозер, який пригнали під адміністрацію президента, і звідти звернувся до мітингувальників. 2014 року його обрали президентом України. Сьогодні є головою парламентської фракції «Європейська Солідарність».

Роман Ратушний

Студент, якого побили — активіст 

У ніч на 30 листопада 2013 року був серед студентів, яких побив «Беркут». 2018-го очолив ініціативу, а згодом громадську організацію «Захистимо Протасів Яр». Бореться в Києві із незаконними забудовами.

Надія Савченко

Активістка — доброволиця АТО — ув’язнена Кремля — народна депутатка — «зрадниця»

19 січня 2014 року брала участь у сутичках із «Беркутом» на вулиці Грушевського. Під час війни на сході була доброволицею батальйону «Айдар». У червні 2014-го бойовики взяли Савченко в полон. До травня 2016 року перебувала в російській в’язниці. Ще за ґратами стала народною депутаткою за списками партії «Батьківщина». У березні 2018-го її заарештували в Україні за підозрами у створенні терористичної організації та захопленні державної влади. Сьогодні — активна учасниця ефірів на проросійських телеканалах.

Іван Сидор

Дзвонар — священник 

У ніч на 11 грудня 2013 року аспірант Київської православної богословської академії бив у дзвони Михайлівського собору, щоб зупинити чергову спробу розгону Майдану та сповістити киян про небезпеку. 2016 року рукоположений у сан священника.

Єгор Соболєв

Активіст — народний депутат — айтівець

До майдану — журналіст і засновник партії «Воля». Під час Революції — член Ради Майдану. Після Революції — голова Люстраційного комітету. Народний депутат від партії «Самопоміч». Сьогодні повністю змінив вид діяльності — працює в ІТ-сфері.

Тетяна Чорновол

Журналістка — народна депутатка і військова — журналістка і активістка

1 грудня 2013 року журналістка організувала захоплення будівлі КМДА мітингувальниками. 25 грудня на Чорновол скоїли замах, коли вона поверталася додому з Майдану в село Гора. Восени 2014-го стала народною депутаткою за списками партії «Народний фронт». Сьогодні займається розслідуваннями та продовжує позапарламентську політичну діяльність.

Дмитро Ярош

Лідер «Правого сектору» — учасник АТО — народний депутат — радник Головнокомандувача ЗСУ

Під час Євромайдану очолив рух «Правий сектор». З початком російсько-української війни був добровольцем на фронті. Водночас виграв вибори до парламенту, в якому з’являвся вкрай рідко. Нині — радник Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.