Глава РПЦ поскаржився Папі Римському та ООН на виселення УПЦ МП з Києво-Печерської лаври
Предстоятель російської православної церкви патріарх кирило звернувся до релігійних діячів та представників міжнародних організацій через рішення про виселення УПЦ МП з Києво—Печерської лаври.
На сайті РПЦ опублікували уривки звернення патріарха кирила. Там заявляють, що він звернувся до предстоятелів Помісних Православних Церков, Папи Римського Франциска, інших релігійних діячів, генсека Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, верховного комісара ООН з прав людини Фолькера Тюрка та директора Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини Маттео Мекаччі.
Глава РПЦ закликав їх «докласти всіх можливих зусиль, щоб перешкодити примусовому закриттю монастиря, яке призведе до порушення права мільйонів українських вірян на свободу віросповідання».
Патріарх кирило скаржився на тиск на чернечу громаду Києво-Печерської лаври, обшуки та «інформаційну кампанію». Він заявляє, що були навіть заклики до «насильницького захоплення монастиря».
кирило також заявив, що «ультиматум влади» на адресу монастиря не має «достатніх юридичних обґрунтувань», а керівництво України звинуватив у «зневаженні прав і свободи людини».
Що передувало?
В УПЦ МП 31 грудня завершився термін оренди Успенського і Трапезного соборів на території Верхньої лаври. У січні їх повернули державі. Ще у користуванні УПЦ МП залишилася Нижня лавра: там договір оренди безстроковий. Проте комісія мала перевірити правомірність такого користування.
Зрештою 10 березня національний заповідник «Києво-Печерська лавра» попередив УПЦ МП, що з 29 березня буде розірвано договір від 2013 року про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю.
Для проведення процедури прийняття-передання держмайна монастир має до 29 березня звільнити будівлі по вул. Лаврська, 11 та вул. Лаврська, 15. Як пояснив Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.
Ткаченко також заявив, що чернече життя на території Лаври не припиниться після завершення ревізії, проте ченці Української православної церкви московського патріархату мають визначитися, як вони можуть залишитися там.
На питання журналістів, як ченці можуть залишитися в Лаврі, міністр відповів: «Вони прекрасно про це знають». Ткаченко додав, що 11 березня він розмовляв зі священниками, які перейшли з УПЦ МП до Православної церкви України.
Реакція УПЦ МП
На сайті Києво-Печерської лаври УПЦ МП заявили, що в листі чиновників «жодної інформації про юридичні підстави для розірвання договору не зазначено».
«Що ж стосується роботи згаданої в листі групи, то про зміст її висновків ніде не повідомлялося, а складалися вони, вочевидь, упереджено та з грубим порушенням юридичних норм», — додали в УПЦ МП.
В УПЦ МП вважають, що єдиною підставою для відселення монахів є «лише забаганка чиновників з Мінкульту», і порівняли їхнє рішення з діями радянської влади в 1960-х роках.