Глава УГКЦ порівняв представників УПЦ МП у Лаврі з олігархами, але застеріг від атеїстичних закликів
Глава Української греко—католицької церкви Блаженніший митрополит Святослав заявив, що греко—католикам «боляче спостерігати» за тим, що діється довкола Києво—Печерської лаври. Він порівняв дії представників Української православної церкви московського патріархату з діями олігархів, але застеріг від спроб дискредитувати на тлі цього все релігійне життя.
Про це митрополит Святослав розповів в інтерв’ю радіо «Марія» 12 квітня, пише Департамент інформації УГКЦ.
«І коли сьогодні держава вимагає дотримуватися законів, очевидно, що в того, хто їх ніколи не шанував, виникає таке відчуття, що його переслідують. Той, для кого закон був неписаний, як і для багатьох олігархів, відчуває образу гідності, коли змушений виконувати цей закон», — зазначив архієрей.
А втім, глава УГКЦ вважає, що з боку держави відсутня чітка політика щодо УПЦ МП, а також заявив, що закону повинні дотримуватися обидві сторони — і власник, тобто держава, і орендар.
«Ми дуже уважно спостерігатимемо за діями влади, бо сьогодні вони не до кінця зрозумілі, зокрема міжнародній спільноті», — додав митрополит.
За його словами, скандал довкола Лаври формує «радикальне ставлення до церковного духовного життя», водночас церква втрачає кредит довіри, а це може спричинити «потужну хвилю секуляризації».
«Небезпечними для суспільного миру та злагоди є і заклики суто атеїстичних угруповань, які, беручи як привід такого типу скандальну поведінку духовенства, намагаються усунути із суспільного дискурсу, дискредитувати будь-яке церковне релігійне життя», — пояснив архієрей.
Глава УГКЦ підтримав предстоятеля Православної церкви України, який засудив «танці в час посту під стінами Лаври чи інші подібні дії».
Що передувало?
До 29 березня УПЦ МП мала звільнити будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво-Печерська лавра», бо заповідник розірвав договір оренди. Натомість представники УПЦ МП в той день проводили богослужіння в Лаврі.
Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.
Крім того, уряд визнав таким, що втратило чинність, розпорядження 2013 року про передання в безоплатне користування монастиреві УПЦ МП будівель і споруд Києво-Печерської лаври.
Монастир подав позов до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» про визнання односторонньої відмови від договору недійсною. В УПЦ МП заявили, що не планують покидати Лавру до закінчення судового розгляду.
Тим часом предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній призначив виконувати обов'язки намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври архімандрита Авраамія (Лотиша), який нещодавно перейшов з УПЦ МП. У відповідь УПЦ заявила, що накладає «заборону у священнослужінні» на Авраамія «за ухилення в розкол» і «грубе порушення присяги священнослужителя».
12 квітня комісія Міністерства культури та інформаційної політики нарешті змогла потрапити до Києво-Печерської лаври. Вона зафіксувала аварійний стан приміщення книжкового складу, збудованого в другій половині ХІХ століття. Міністр культури Олександр Ткаченко зазначив, що комісія вже подала до поліції заяву про знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини (ст. 298 Кримінального кодексу).