Глобальна загроза? Що відомо про новий штам коронавірусу «Омікрон» та коли він буде в Україні

Наприкінці листопада ВООЗ повідомила про поширення нового штаму коронавірусу «Омікрон» у Південній Африці. Згодом його почали виявляти й в інших країнах. Новий штам викликає занепокоєння в учених, оскільки має понад 30 мутацій. Пояснюємо, що наразі відомо про «Омікрон», наскільки він небезпечний та коли з'явиться в Україні.

Що це за штам та звідки він взявся?

«Омікрон» (В.1.1.529) — це вже п'ятий потенційно небезпечний штам вірусу COVID-19 за час пандемії. Про нього Всесвітня організація охорони здоров'я вперше повідомила 24 листопада. Новий штам виявили у зразку, який взяли 9 листопада 2021 року у Південній Африці. Останнім часом там фіксували велику кількість нових випадків коронавірусу.

Чим небезпечний «Омікрон»?

Цей варіант має велику кількість мутацій — 32 зміни у шипоподібному білку порівняно з уже відомими варіантами коронавірусу.

Кандидат біологічних наук, генетик Олександр Коляда каже, що така кількість генетичних змін могла виникнути через еволюцію вірусу в організмі людини, яка довго хворіє, або людини зі зниженим імунітетом, наприклад, у якої СНІД.

«У таких людей вірус може розмножуватися понад 150 днів в одному тілі й протягом цього часу проходити кілька етапів своєї еволюції», — пояснює Коляда.

Попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження новим штамом коронавірусу в людини, яка вже перехворіла на COVID-19. Проте поки невідомо, чи викликає він тяжчий перебіг хвороби та чи змінюється ефективність вакцини проти нього.

У ВООЗ кажуть, що «Омікрон», ймовірно, буде поширюватися світом, створюючи «дуже високий» глобальний ризик сплесків зараження, які можуть мати «важкі наслідки». А втім, нові дані з подальших досліджень будуть доступні впродовж найближчих тижнів.

Що кажуть виробники вакцин?

Компанія BioNTech, яка разом із Pfizer розробила одну з вакцин, заявила, що дізнається, чи захищає їхній препарат від нового штаму, через 2 тижні. Крім того, контракт ЄС з Pfizer та BioNTech містить пункт, який передбачає у разі необхідності адаптувати вакцини до нового штаму за 100 днів.

Водночас Moderna вже почала розробляти вакцину, яка зможе протистояти «Омікрону». «Компанія швидко працює, щоби перевірити здатність поточної дози вакцини нейтралізувати штам Omicron, і дані очікуються найближчими тижнями», — заявили в Moderna.

У яких країнах вже зафіксували «Омікрон»?

Штам «Омікрон» виявили вже у Ботсвані, ПАР, Гонконгу, Німеччині, Великій Британії, Італії, Чехії, Ізраїлі та Бельгії.

Через поширення нового штаму коронавірусу низка країн обмежує або не рекомендує поїздки з Південної Африки, Намібії, Зімбабве, Ботсвани, Лесото, Есватіні, Мозамбік, Замбії тощо.

Велика Британія, Японія, Індія, Колумбія оголосили, що посилюють перевірки на COVID-19 на кордоні для мандрівників із цих країн.

Україна також посилює захист від нового штаму: люди, які перебували у країнах, де виявлено коронавірус штаму «Омікрон», мають пройти самоізоляцію після повернення в Україну. А Міністерство закордонних справ рекомендує громадянам України утриматися від поїздок до Південно-Африканської Республіки, Ботсвани, Есватіні, Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве.

Коли «Омікрон» дістанеться України?

Поки в Україні не зафіксували штаму «Омікрон». Про це на брифінгу повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Варіанта, що найближчими днями Україну накриє новою хвилею, немає, каже співзасновник Українського центру охорони здоров'я Павло Ковтонюк. Адже зараз «Омікрон» активно циркулює лише у двох країнах — Південно-Африканській Республіці та Ботсвані. В інших його виявили лише у подорожувальників.

«Поки (в країнах ЄС — ред.) бачимо лише поодинокі випадки [захворювання] у тих, хто мандрував до Південної Африки. До нас “Омікрон” прийде — це неминуче, але не одразу. Має минути час, поки штам потрапить у популяцію і почне поширюватися. Спалахи розпочинаються тоді, коли певний варіант коронавірусу витісняє інші», — пояснює Ковтонюк.

Що можна зробити, аби запобігти швидкому поширенню «Омікрона» в Україні?

Зараз, на думку Павла Ковтонюка, важливо ретельніше тестувати та виявляти нові випадки ковіду в людей, як прилітають з-за кордону, проводити Генетичний аналіз коронавірусусеквенування й посилити вакцинацію.

«Бустерні дози вже потрібно запроваджувати, хоча б для людей 60+. А втім, можливо, більш мудрим рішенням буде дозволити робити бустерну дозу всім. Ми вже мали урок, коли вибірково дозволяли вакцинуватися лише певним групам, і люди неохоче йшли на вакцинацію. Зараз у нас немає дефіциту вакцин, а деякі партії навіть пішли на утилізацію», — каже Ковтонюк.

В Україні, за словами Віктора Ляшка, діє система направлення на секвенування зразків із районів, де спостерігають значні сплески захворюваності людей, які повернулися з-за кордону або мають нетиповий перебіг симптомів. Таким чином у лабораторіях можна виявляти нові штами вірусу.