Ляшко розповів, чи готова Україна до поширення штаму «Омікрон»

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко розповів, що в Україні наразі не зафіксували новий штам коронавірусу «Омікрон», який викликав занепокоєння у Всесвітньої організації охорони здоров'я. Він запевнив, що до поширення нового варіанту вірусу наша країна готова.

Про це Ляшко сказав під час брифінгу 29 листопада.

Міністр зазначив, що зараз в Україні використовують ПЛР-системи, які мають бути ефективними для виявлення коронавірусу штаму «Омікрон». Він додав, що уряд вирішив виділити додаткові 67 мільйонів гривень на закупівлю додаткової кількості таких ПЛР-систем.

Усі зразки, які не відповідають штаму «Дельта», будуть аналізувати у Центрі громадського здоров'я. Ляшко наголосив, що в Україні діє система направлення на секвенування зразків із районів, де є значні сплески захворюваності від людей, які повернулися з-за кордону або мають атиповий перебіг хвороби.

«Україна запровадила геномний нагляд відповідно до рекомендації ВООЗ. З вересня 2021 року країна вже має потужності для повногеномного секвенування, який дозволяє розшифрувати геном будь-якого патогену, і зокрема дозволяє здійснювати нагляд за усіма штамами коронавірусу, які циркулюють», — сказав Ляшко.

У середньому за тиждень, за його словами, секвенують приблизно 80-100 зразків.

«Наша держава зробила все можливе, щоб кожен українець міг використати своє право бути здоровим та захищеним від коронавірусної хвороби», — наголосив міністр.

Він наголосив, що в Україну вже завезли понад 34 мільйони доз вакцини. До кінця року очікують ще 7,2 мільйона доз Pfizer.

Що відомо про штам «Омікрон»?

Новий штам коронавірусу B.1.1.529, або «Омікрон», вперше виявили у зразках, зібраних 11 листопада в Ботсвані та 14 листопада у ПАР.

Відтоді цей штам також підтвердили у Бельгії, Гонконгу, Ізраїлі, Німеччині, Великій Британії, Італії, Нідерландах, Австралії. У Чехії та Австрії також повідомляли про підозру на зараження цим штамом.

Наразі відомо, що цей варіант коронавірусу має близько 30 мутацій, деякі з яких викликають занепокоєння. Попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження людини, яка вже перехворіла на COVID-19.

У ВООЗ вважають ймовірним, що штам коронавірусу «Омікрон» буде поширюватися на міжнародному рівні, створюючи «дуже високий» глобальний ризик сплесків зараження, які можуть мати «важкі наслідки». Проте в організації наголошують, що наразі не мають достатніх даних, які б підтверджували небезпечність нового штаму.