Голова ОБСЄ вважає «план Штайнмаєра» підґрунтям для виконання Мінських угод

Так звана федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр«формула Штайнмаєра» може бути гарним підґрунтям для виконання Мінських угод і врегулювання ситуації на Донбасі, вважає міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак, який наразі головує в ОБСЄ.

Про це він заявив на форумі YES (Ялтинська європейська стратегія) у Києві, передає кореспондентка hromadske.

За його словами, раніше сторони конфлікту вказували одне на одну і звинувачували у недотриманні домовленостей, а Росія зокрема стверджувала, що в Україні їй «ні з ким говорити».

Проте зараз, на думку Лайчака, за президента Володимира Зеленського є політична воля для вирішення конфлікту.

Голова ОБСЄ вважає, що сторони можуть виконувати Мінські угоди за допомогою так званої «формули Штайнмаєра».

План Штайнмаєра — формула, згідно з якою, окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус під час виборів на цих територіях, які проводитимуться згідно з Мінськими угодами за українським законодавством.

Після доповіді ОБСЄ, якщо вибори визнають демократичними і такими, що відповідають стандартам організації, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі. Також цей план передбачає поступове зняття санкцій з Росії в разі прогресу у виконанні Мінських угод.

Водночас глава МЗС України Вадим Пристайко зазначив, що в цій формулі йдеться про особливий статус окупованої частини Донбасу, який вже ухвалений Верховною Радою — він набуде чинності після того, як ОБСЄ визначає місцеві вибори на Донбасі чесними та такими, що відповідають стандартам організації.

Нагадаємо, Росія наполягає на офіційному закріпленню «формули Штайнмаєра» як одній з умов проведення зустрічі лідерів Формат переговорів за участі України, Німеччини, Франції та Росії для врегулювання конфлікту на Донбасі«нормандської четвірки».

6 серпня 2019-го стало відомо, що бойовики обстріляли позиції Збройних сил України в районі населеного пункту Павлопіль, унаслідок чого загинули четверо українських військових. У зв’язку з цим президент України Володимир Зеленський закликав лідерів «нормандської четвірки» якомога швидше зібратися для відновлення перемовин, а вранці 7 серпня Зеленський подзвонив президенту РФ Володимиру Путіну. Згодом стало відомо, що Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон планують організувати саміт у «нормандському форматі».

Під час зустрічі з Макроном президент Росії Володимир Путін заявив, що відчуває «обережний оптимізм» щодо врегулювання ситуації на Донбасі.