Греція готова запропонувати Великій Британії «великі скарби» за повернення мармуру Парфенона
Грецький уряд готовий розлучитися з деякими своїми старожитностями, щоб «заповнити порожнечу» в Британському музеї, якщо мармур Парфенона повернуть до Афін.
Про це пише Guardian.
Міністерка культури країни Греції Ліна Мендоні зазначила, що у переговорах із Лондоном іще не обговорювали конкретні артефакти. Утім, вона запевнила, що старожитності, які Греція пропонує замість мармурових скульптур, відновлять інтерес іноземних відвідувачів до грецьких галерей Британського музею.
«Наша позиція чітка. Якщо скульптури будуть об’єднані в Афінах, Греція готова організувати змінні виставки важливих старожитностей, які заповнять порожнечу», — зазначила вона.
Міністерка попередила, що «будь-яка угода та всі її деталі мають відповідати грецькому закону про культурну спадщину».
Як зазначає Guardian, нинішній голова Британського музею Джордж Осборн сповнений рішучості розв'язати питання з грецькими статуями більше, ніж будь-хто з його попередників. Обидві сторони почали говорити про «партнерство», яке могло б запропонувати «виграшне» рішення для вирішення конфлікту.
Чому грецькі статуї у Лондоні?
У XIX столітті британський посол в Османській імперії Томас Брюс (лорд Елгін) вивіз із Греції, яка тоді перебувала під османською окупацією, до Великої Британії частину мармурів Парфенона — головного храму Афінського акрополя.
Різні колекції грецьких старожитностей у Британському музеї отримали загальну назву «Мармури Парфенона», або «Мармури Елгіна». Інші частина пам’яток зберігається у Національному археологічному музеї в Афінах. Греція давно домагається того, щоб Британія повернула їй решту скульптур, але поки без успіху.
Афіни неодноразово закликали Британський музей назавжди повернути 2500-річні скульптури. Восени прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс у коментарі ВВС нагадав, що «Мармури Парфенона» варто повернути, обґрунтувавши це тим, що мати частину артефактів у Лондоні, а решту в Афінах — «це все одно, що розрізати Мону Лізу навпіл».
Після цього британський прем’єр Ріші Сунак несподівано скасував зустріч із грецьким колегою у Лондоні. Сунак пояснив це тим, що Міцотакіс порушив обіцянку не використовувати свою поїздку як можливість виступити за повернення скульптур.