Прем’єр Британії несподівано скасував зустріч із грецьким колегою через суперечку про «Мармури Парфенона»

Скульптури Парфенона в Британському музеї. Ілюстративне фото
Скульптури Парфенона в Британському музеї. Ілюстративне фотоWikimedia

Прем’єр—міністр Великої Британії Ріші Сунак несподівано скасував зустріч із грецьким колегою Кіріакосом Міцотакісом у Лондоні. Це відбулося після того, як останній згадав про давньогрецькі мармурові скульптури, які свого часу вивезли до Лондона.

Про це пише BBC.

У XIX столітті британський посол в Османській імперії Томас Брюс (лорд Елгін) вивіз із Греції, яка тоді перебувала під османською окупацією, до Великої Британії частину мармурів Парфенона — головного храму Афінського акрополя.

Різні колекції грецьких старожитностей у Британському музеї отримали загальну назву «Мармури Парфенона», або «Мармури Елгіна». Інші частина пам’яток зберігається у Національному археологічному музеї в Афінах. Греція давно домагається того, щоб Британія повернула їй решту скульптур, але поки без успіху.

Нещодавно Міцотакіс у коментарі ВВС нагадав, що «Мармури Парфенона» варто повернути, обґрунтувавши це тим, що мати частину артефактів у Лондоні, а решту в Афінах — «це все одно, що розрізати Мону Лізу навпіл».

Після цього Сунак скасував зустріч з Міцотакісом, яка мала відбутися у вівторок, 28 листопада. На сайті грецького прем’єра опублікували заяву Міцотакіса, в якій він висловив «занепокоєння» тим, що відбулося.

«Грецію та Велику Британію об’єднують традиційні зв'язки дружби, і рамки наших двосторонніх відносин надзвичайно широкі», — наголосив прем’єр-міністр Греції.

Міцотакіс додав, що позиція Греції щодо скульптур Парфенона «добре відома», і він сподівається обговорити її з британським колегою.

«Той, хто вірить у правильність і справедливість своїх позицій, ніколи не боїться протилежних аргументів», — зазначив він.

Також грецький прем’єр пропонує Сунаку спільно розглянути «основні виклики міжнародного життя»: події в Секторі Гази, війну в Україні, кліматичну кризу та міграцію.

Натомість британський уряд запропонував Міцотакісу зустрітися із віцепрем’єр-міністром Олівером Доуденом, пише BBC.

«Наша позиція чітка: "Мармури Елгіна" є частиною постійної колекції Британського музею і належать йому. Будь-який британський політик не може стверджувати, що це предмет переговорів», — заявило BBC високопоставлене джерело в Консервативній партії, яке не називають.

Британський мовник пише, що Міцотакіс планує повернутися до Греції у вівторок, відмовившись від зустрічі з Доуденом.

Цій суперечці не одне десятиліття

Довгий час Британський музей стверджував, що вивезення скульптур врятувало їх від небуття і що цим вони змогли зберегтися. Сам лорд Елгін також вважав, що рятує скульптури від небезпеки, оскільки Парфенон та Акрополь у період занепаду Османської імперії втратили захист. Був ризик, що місцеві жителі розберуть пам’ятку для власного будівництва.

Утім, існують суперечки щодо того, чи мав британський посол законні підстави на вивіз старожитностей у період 1801–1811 років.

На початку 1980-х років тодішня міністерка культури Греції Меліна Меркурі започаткувала кампанію з повернення «Мармурів Парфенона» до Греції. Проте Британський музей та уряд Великої Британії залишаються непохитними у своїй позиції, що скульптури повинні залишатися в Лондоні.

Водночас у 2006 році німецький Гейдельберзький університет передав грекам вивезений колись фрагмент античного шедевра.