Громадські організації закликали не обирати російського генерала главою Інтерполу
Низка громадських організацій виступили із закликом до членів 87—ї сесії Генасамблеї Інтерполу не обирати на посаду очільника організації представника Росії — генерал—майора поліції, віце—президента Інтерполу Олександра Прокопчука.
У заяві йдеться, що очільником організації може стати представник країни, яка систематично порушує міжнародне право: веде війну проти України, застосувала хімічну зброю на території Великої Британії, порушує базові принципи прав людини та основоположних свобод тощо.
Також наголошується, що Росія є однією з країн, що використовують механізми Інтерполу з метою політичних переслідувань, переслідувань за національними, релігійними, соціальними і гендерними мотивами.
«Не можна виключити той факт, що Росія направить повторні запити на розшук осіб, які були раніше вилучені з бази даних Інтерполу з причин порушення конституції організації. І ці особи знову будуть піддані незаконному переслідуванню. Крім того, що Інтерпол може перетворитися на організацію, яка займається переслідуванням інакодумців на замовлення диктаторських, авторитарних і тоталітарних режимів, існує пряма небезпека криміналізації самої організації і використання її механізмів міжнародними злочинними структурами. Невідомо ким, як і з якою метою буде використана база даних організації», — йдеться в заяві.
Наразі заяву підписали:
- «Харківська правозахисна група»;
- «Українська Гельсінська спілка з прав людини»;
- «Фундація «Відкритий діалог»;
- «Центр громадянських свобод»;
- «Гуманітарна студія «Хвиля»;
- «Медійна ініціатива за права людини»;
- «Центр глобалістики «Стратегія ХХІ»;
- «Громадська організація «КОРПУС СПРАВЕДЛИВОСТІ»;
- «Центр інформації про права людини».
Вибори нового очільника Інтерполу пройдуть 21 листопада. Раніше видання The Times повідомило, що Прокопчук є головним «фаворитом» на цю посаду.
Нагадаємо, 30 травня лобіста «закону Магнітського» Білла Браудера затримали у Мадриді на вимогу російського Інтерполу.
Пізніше його відпустили, бо визнали російський ордер недійсним.
«Іспанська національна поліція тільки що звільнила мене після того, як генеральний секретар Інтерполу в Ліоні порадив їм не шанувати нову «червону картку» (Red Notice — ред.) російського Інтерполу. Це вже шостий раз, коли в моїй справі Росія зловживала Інтерполом», — прокоментував цю ситуацію Браудер.
«Red Notice» Інтерполу передбачає пошук місця перебування та арешт розшукуваних осіб з метою видачі або подібних законних дій.
Згодом члени парламенту Великої Британії закликали главу Міністерства внутрішніх справ Саджида Джавіда обмежити доступ Росії до бази даних Інтерполу через зловживання.