Група експертів відстежує шляхи транспортування російської нафти, щоб не дати рф обійти санкції — Устенко
Група українських і міжнародних експертів, які аналізують реальний вплив санкцій проти рф, відстежує танкери з російською нафтою завдяки програмному забезпеченню для мережевого аналізу. Вони моніторять шляхи транспортування нафти, щоб не дати рф обійти санкції.
Про це розповів радник президента України з економічних питань Олег Устенко.
Експерти відстежують шляхи постачання енергоносіїв, завдяки торгівлі якими росія фінансує війну проти України. Інформацію групі надають міжнародні фахівці, урядовці інших країн та навіть розвідка.
Окрім того, експерти використовують програмне забезпечення для мережевого аналізу, щоб встановити взаємозв’язок між розрізненими даними. Програма аналізує поведінку кораблів, враховуючи заявлений вантаж, маршрут і страхові дані, а також історичні моделі навігації в різних погодних і ринкових умовах. Можна навіть побачити тоннаж вантажу на борту судна та зрозуміти, чи є підозра про «перебір» заявленого вантажу, розповів Устенко.
Так, фахівцям вже вдалося виявити постачання казахської нафти, які, як вони вважають, містять частину таємно завантаженої російської нафти. Відповідні попередження надсилають урядам та компаніям, їх також передали українським міністерствам.
Є і більш сучасний підхід — із застосуванням супутників на низьких орбітах для отримання сигналів від бортових радарів. Вони використовуються для навігації та уникнення зіткнень, тому моряки не вимикають їх. Як розповів Устенко, нове програмне забезпечення для обробки сигналів визначає геолокацію джерела сигналів, іноді в межах кількох сотень метрів.
Нагадаємо, 7 квітня депутати Європарламенту у відповідь на злочини російських військових в Україні ухвалили резолюцію, у якій вимагають від країн-членів ЄС повного ембарго на купівлю в росії нафти, вугілля, газу та ядерного палива. Але рішення Європарламенту мають рекомендаційний характер для країн-членів ЄС.
Повністю відмовлятися від російської нафти та газу негайно не хочуть деякі країни ЄС. Найважче просуваються переговори щодо цього з Німеччиною та Угорщиною.
За даними The New York Times наразі посадовці Європейського Союзу розробляють заборону на імпорт російських нафтопродуктів, але зробити це хочуть поступово.
До нафтового ембарго рф закликав президент України Володимир Зеленський. За його словами, будь-який новий санкційний пакет проти росії, який не торкатиметься нафти, «буде сприйнятий у Москві з посмішкою».