Харківська фармкомпанія досі не надала матеріали для реєстрації російської вакцини в Україні — МОЗ

Харківська фармацевтична компанія «Біолік», яка хоче зареєструвати в Україні російську вакцину проти коронавірусу «Спутник V», досі не надала Міністерству охорони здоров’я необхідні для цього матеріали.

Про це заявили в Державному експертному центрі (ДЕЦ) МОЗ у коментарі «Інтерфакс-Україна».

В експертному центрі пояснили, що після подання заявки матеріали реєстраційного досьє треба надати впродовж 90 днів, інакше заявка буде автоматично анульована.

«Таким чином, в разі подання в ДЕЦ заявником матеріалів реєстраційного досьє, проведення їх експертизи буде здійснено в установлений законодавством термін», — заявили в центрі.

Там нагадали, що наприкінці грудня набув чинності закон щодо протидії коронавірусу, який передбачає, що проведення експертизи будь-яких препаратів від COVID-19, зокрема вацин, має відбутися упродовж 5 днів.

Як РФ свою вакцину просунути хоче

5 січня харківська фармацевтична компанія «Біолік» офіційно звернулася до Міністерства охорони здоров’я з проханням зареєструвати в Україні російську вакцину проти коронавірусу «Спутник V».

Раніше про прохання зареєструвати «Спутник V» розповів один із лідерів проросійської «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук, фактично головний лобіст російської вакцини (і не тільки вакцини) в Україні. Він до цього заявляв, що зробив щеплення «Спутником V», і закликав офіційний Київ замовити препарат у Москви, наголошуючи, що із Кремлем вже про це сам домовився. А пов'язані з ОПЗЖ медіа тиражують звинувачення влади у провалі вакцинації саме під кутом того, що вона відмовилася від російської вакцини.

У самій Росії заявили не тільки про готовність дозволити виготовляти свою вакцину в Україні, а й про готовність випробовувати в Україні її комбінацію з британською вакциною AstraZeneca.

У відповідь на це головний санітарний лікар України Віктор Ляшко наголосив, що використання російської вакцини в Україні неможливе, бо вона не пройшла третьої фази клінічних досліджень. А очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що навколо російської вакцини «забагато політики».

Що це за «Спутник»?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У серпні російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт щодо «Спутника V» і з’ясувало, що в 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічні ефекти.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Проте самі розробники «Спутника V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.

А ще під час вакцинації «Спутником V» не можна пити алкоголь, і препарат може не подіяти, якщо в людини стрес.

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Тобто дослідження ще не завершили, а людей уже вакцинують. А в підсумку розробники вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо, що означає провал дослідження.