Російська вакцина від коронавірусу «Спутник-V»
Фото:

Mos.ru

Російські вчені 4 вересня оприлюднили результати першого та другого етапу клінічних випробувань своєї вакцини від коронавірусу «Спутник-V» — через майже місяць після того, як її офіційно зареєстрували в РФ. Через кілька днів група дослідників з Італії та ще кількох країн опублікували звернення з проханням пояснити «моменти, які викликають занепокоєння».

Стаття російських учених була оприлюднена в міжнародному науковому виданні Lancet, яке вважається одним із найавторитетніших у галузі.

Саме відсутність даних про випробування російської вакцини були однією з головних претензій до її розробників — так міжнародна наукова спільнота сама не могла переконатися в дієвості препарату.

«Спутник-V» — це двокомпонентна вакцина, створена на основі вірусу, що викликає застуду. Перший її компонент вводиться одразу, а другий (так звана бустерна доза) — на 21-ий день після першої вакцинації. У статті описані клінічні випробування на вибірці в 38 людей віком 18-60 років на кожному з етапів, хоча фактично середній вік учасників дослідження — близько 25 років.

На 42-ий день усі вакциновані мали антитіла до коронавірусу, а ще — підвищену концентрацію Т-лімфоцитів у порівнянні з тими, хто не був вакцинований або навіть перехворів на коронавірусну хворобу. При цьому побічних ефектів у вакцинованих майже не спостерігалося. Автори статті в Lancet визнають: вибірка учасників — досить молода, а вакцина для доведення ефективності ще має пройти третій етап клінічних випробувань за участі 40 тисяч людей.

На сайті Cattivi Scienziati 7 вересня вийшло відкрите звернення до авторів дослідження щодо російської вакцини, під яким підписалася група з 19 вчених — передусім з Італії, а також Франції, США, Німеччини та ще кількох країн. У ній вони висловили занепокоєння щодо кількох положень статті, які, на їхню думку, не були достатньо доведені.

Йдеться про чотири графіки, додані до статті: схема випробування вакцини; динаміки антитіл у добровольців на початку дослідження; вироблення Т-лімфоцитів як реакції на вакцину; і різниці в антитілах до аденовірусів до початку і по завершенні експерименту. На кожному з них учені знайшли однакові значення.

Приміром, на графіку вироблення антитіл для різних учасників експерименту значення майже збігаються. Утім імовірність того, що це можливо, є: змінні, відображені на графіку, є дискретними (тобто можуть мати одне значення з обмеженого їх кола). А от на графіку Т-клітинної реакції на вакцину змінні вже не дискретні й можуть теоретично мати будь-яке значення — але й там учені виявили збіги.

У зверненні Cattivi Scienziati зазначається: можливо, збіги є випадковими, але перевірити це неможливо — адже до статті в Lancet не додаються числові дані, на основі яких і робилися графіки. Тож автори листа закликали російських дослідників їх опублікувати.

ОНОВЛЕНО (18:16): Керівник групи з розробки вакцини «Спутник-V» Денис Логунов у коментарі «Медузі» заявив, що відповідати на звернення Cattivi Scienziati не планує, але готовий відповісти на зауваження з боку редакції Lancet, якщо такі будуть. Логунов також заперечив наявність помилок у статті.

Це не єдине питання, яке висувається до російської вакцини від коронавірусу. Науковий редактор «Медузи» Олександр Єршов зауважує, що зі статті в Lancet поки так і незрозуміло, наскільки «Спутник-V» дійсно захищає від COVID-19. Крім того, поки у відкритому доступі не виклали результати доклінічних випробувань вакцини (тобто на тваринах).

Раніше російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт Центру Гамалії, в якому розробили «Спутник V», і з’ясувало, що у 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічних ефекти, частина з яких спостерігається досі.

Поділитись: