Кам'яні знаряддя, які знайшли в Україні, виявилися найдавнішими артефактами Європи. Їм — 1,4 млн років

Археологи проаналізували кам'яні знаряддя, які колись знайшли на заході України. Виявилося, що їм приблизно 1,4 мільйона років, тому ці інструменти є найдавнішими відомими артефактами в Європі, виготовленими стародавніми людьми. Також вони допомагають зрозуміти, як і коли наші давні предки вперше потрапили до Європи.

Відповідні висновки археологів оприлюднили в науковому журналі Nature.

Знаряддя були знайдені ще у 1980-х роках на археологічній пам’ятці Королево поблизу кордону України з Румунією, але досі ніхто не міг їх точно датувати.

Археологи із Чеської академії наук використали метод датування, заснований на Рідкісні нукліди, які утворюються, коли космічні промені високих енергій вступають в ядерні реакції з атомними ядрами інших елементівкосмогенних нуклідах — такий спосіб допомагає виявити, як давно мінерал був похований. Команда підрахувала, що знаряддям має бути 1,4 мільйона років. Аналіз датувань, за словами науковців, «здається дуже надійним».

Отримані дані підтверджують теорію про те, що ранні представники людей — ймовірно, різноманітних видів Homo erectus (Людина прямоходяча) — потрапили до Європи зі сходу та поширилися на захід. Можливо, вздовж долин річки Дунай.

«Досі не було вагомих доказів міграції зі сходу на захід. Тепер ми це маємо», — відзначив співавтор дослідження Роман Гарба, археолог із Чеської академії наук у Празі.

Доісторичні пам’ятки, які підтверджують присутність предків людини в Європі раніше ніж 800 тисяч років тому, — надзвичайно рідкісні.

Досі найдавніші точно датовані докази Родина ряду приматів, включає як викопних (пітекантропа, неандертальця та ін.), так і сучасних людейгомінідів у Європі включали скам’янілості та кам’яні знаряддя, знайдені в Іспанії та Франції. Обидва мають вік від 1,1 до 1,2 мільйона років.

Карта приблизної міграції стародавніх людейЧеська академія наук

Королево, де знайшли ці кам'яні знаряддя — це скарбниця доісторичних останків, каже співавтор дослідження археолог Національної академії наук України Віталій Усик, який відвідав це місце минулого року разом із Гарбою вперше після повномасштабного вторгнення рф.

Майданчик Королево є відносно безпечним і не постраждав під час війни, хоча зараз ця територія заросла рослинністю. За словами Усика, небагато вчених можуть брати участь у польових дослідженнях у Королево чи будь-де ще в Україні через обмеження на поїздки.