У Запоріжжі показали артефакти, знайдені на обмілілих ділянках Каховського водосховища
У музеї Запоріжжя оновили виставку артефактів, знайдених під час обстеження обмілілих ділянок Каховського водосховища. Загалом у трьох експозиціях представлено близько 80 експонатів.
Про це повідомили в національному заповіднику «Хортиця».
Після підриву російськими військами греблі Каховської ГЕС у червні 2023-го вперше за 70 років на поверхні опинилися території, які були під водами Дніпра. На обмілілих ділянках почали виявляти археологічні знахідки. Серед них — свинцеві кулі доби козацтва, пряжки, застібки, фрагменти бомб, зокрема скляних.
Були й знахідки, більші за розміром: поблизу Хортиці знайшли човен, виготовлений із цільного стовбура дуба, якому може бути 500 років.
Обміліле дно також привабило копачів-грабіжників. Тож в уряді закликали науковців-археологів, музейників, правоохоронців об’єднати зусилля для пошуку та збереження спадщини.
За сприяння Сил оборони археологи обстежили ділянки обмілілого узбережжя. В оновленій експозиції представлено результат їхньої праці — близько 80 артефактів. Вони відображають різні історичні періоди — від доби бронзи та скіфської доби до середньовіччя й козаччини.
Це, зокрема, фрагменти ліпного посуду та давньогрецьких амфор, кинджал доби бронзи, кам'яні знаряддя праці, вістря стріл, предмети озброєння козацького часу, ковальський молот тощо.
Подивитися на експонати можна щоденно з 10 до 16 години, окрім понеділка та вівторка, у музейній студії «Місто за порогами», що розташована у центрі Запоріжжя.
Підрив Каховської ГЕС
Він стався в ніч проти 6 червня 2023 року. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає.
Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підкреслив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що гребля зруйнована внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники.
Підрив призвів до підтоплень територій у Миколаївській та Херсонській областях, зокрема на окупованих територіях. За даними МВС, унаслідок руйнування Каховської ГЕС загинула 31 людина. Окупанти заявляли про 55 загиблих на захоплених землях Херсонщини, але не допускали туди міжнародні гуманітарні організації.
Після руйнування дамби Каховської ГЕС до зони надзвичайної ситуації потрапили 180 населених пунктів Херсонської, Дніпропетровської та Миколаївської областей, у яких проживали майже 900 тисяч людей.
Майже 700 тисяч українців залишилися без доступу до питної води. Фахівці Українського гідрометеорологічного інституту дійшли висновку, що Каховського водосховища більше не існує.
- Поділитися: