Іран планує виділити 200 млн євро на компенсації Україні за збитий літак МАУ за міжнародними нормами
Іран обіцяє компенсувати збитки через катастрофу літака «Міжнародних авіаліній України», який збили неподалік Тегерана у січні 2020 року.
Про це заявила віцепрезидентка Ірану з правових питань Лая Джонейді, повідомляє іранське інформагентство IRNA.
«Ми відповідальні перед сім'ями загиблих у тому, що стосується правових питань та фінансової компенсації. Ми розглядаємо міжнародні прецеденти та процедури. Визначається принцип рівності всіх загиблих незалежно від їх громадянства», — сказала політикиня.
Доповнено о 19:40: Джонейді заявила, що Іран виділить 200 млн євро з Фонду національного розвитку на виплату компенсацій Україні, передає іранське «Радіо Свобода». Гроші на це закладуть у держбюджет Ірану на 2021 рік.
Також заступник міністра закордонних справ Ірану Мохсен Бахарванд 28 жовтня заявляв, що Іран готовий прискорити перемовини з Україною та покарати винних, пише агентство.
Що відомо про катастрофу літака МАУ
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні в Тегерані. Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.
На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану готовності до повного й відкритого розслідування, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що всі винні будуть покарані.
У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. У МЗС України заявили, що розшифровка підтвердила: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
З Іраном поки не домовилися про виплату компенсацій родинам загиблих та авіакомпанії. Крім того, в Україні заявляли про заблоковані перемовини, а заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов в інтерв'ю «Цензор.нет» розповів, що українські прокурори дізналися: в Ірані катастрофу літака МАУ розслідують за статтями, які передбачають максимальне покарання — три роки ув'язнення