Канада доручить своїм фахівцям окремо перевірити всю інформацію про катастрофу літака МАУ в Ірані

Уряд Канади формує власну групу фахівців, яким доручить перевірити докази та інформацію, пов’язану з катастрофою літака «Міжнародні авіалінії України» в ніч на 8 січня неподалік Тегерана.

Про це йдеться в заяві міністра закордонних справ Канади Франсуа-Філіпа Шампаня, яку отримало агентство Associated Press.

«Це ще один крок на шляху до відкриття правди, притягнення іранського режиму до відповідальності та встановлення справедливості для сімей постраждалих. Ми не згаємо ані крихти зусиль від їхнього імені, аби досягти справедливості й розставити крапки над "і"», — йдеться в заяві Шампаня.

Група фахівців, про яку йдеться, має проаналізувати всю наявну інформацію, дані й свідчення, що стосуються аварії літака МАУ в Ірані. Після цього вона надасть уряду Канади експертний висновок щодо того, наскільки цій інформації можна довіряти.

Раніше Канада висловлювала сумніви щодо надійності доказів, зібраних іранською стороною. Приміром, дані з «чорних скриньок» літака, оприлюднені Тегераном у серпні цього року, там назвали недостатніми й вибірковими, зазначає AP.

Бортові самописці літака, як стверджує Іран, змогли зафіксувати лише 19 секунд із моменту влучання першої ракети. Друга ж ракета влучила в літак через 25 секунд після першої, тому оцінити її вплив на аварію неможливо. У висновку Організації цивільної авіації Ірану зазначається, що пілоти до останнього керували літаком.

Що відомо про катастрофу літака МАУ

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні в Тегерані. Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.

На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану готовності до повного й відкритого розслідування, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.

У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого у січні над Тегераном літака МАУ. У МЗС України заявили, що розшифровка підтвердила, що лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

З Іраном поки не домовилися про виплату компенсацій родинам загиблих та авіакомпанії.