Каховського водосховища більше не існує — науковці

Фахівці Українського гідрометеорологічного інституту Держслужби з надзвичайних ситуацій та Національної академії наук України дійшли до висновку, що Каховського водосховища більше не існує.

Про це йдеться на сайті НАН України.

Так, нині із загальної площі Каховського водосховища, яке 5 червня становило понад 2 тисячі км², залишилося 261,1 км². Це становить 12,7% від початкової площі водойми. Крім того, відновлене річище Дніпра займає площу 120,9 км².

Також фахівці вважають 24 червня датою переходу від осушення Каховського водосховища до початку відновлення природного стану території. Однак ймовірність того, що територія повністю відновиться, дуже мала.

«Це обумовлюється такими панівними факторами впливу як сучасні зміни клімату, повне знищення ґрунтового покриву та зменшення стоку (як наслідок підриву Каховської ГЕС), а також зарегулювання річки Дніпро вище за течією системою водосховищ, ставків та каналів», — кажуть науковці.

Крім того, осушення призводить до формування негативних впливів і на якість атмосферного повітря прилеглих територій.

З 20 червня, після осушення частини водосховища, територія поступово стала новим джерелом викидів аерозолю в атмосферне повітря, що надходить внаслідок підняття пилу вітром.

Підрив Каховської ГЕС 

Він стався в ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській і Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть утратити, а поля на Півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

Через підрив греблі стався витік мастила з машинного залу гідроелектростанції: воно потекло в напрямку Чорного моря. На Одещині в морі зафіксували цвітіння. Крім того, в акваторії Чорного моря дрейфували заміновані предмети.

20 червня МВС повідомило про 21 загиблу людину внаслідок підриву росіянами Каховської гідроелектростанції. З них п'ять загинули через прицільні постріли росіян.

Зеленський 29 червня провів зустріч із Міжнародною робочою групою щодо впливу війни на довкілля. Вони обговорили наслідки підриву греблі ГЕС, а також загибель людей в окупованих населених пунктах через катастрофу, де росіяни не здійснювали евакуацію з затоплених територій.