Канни-2019: путівник для тих, хто не поїхав
Поки українська мистецька тусовка бідкається і розводить руками після непрольоту літака «Мрія» на Венеційській бієнале, 14 травня стартує 72-й кінофестиваль у Каннах. Протягом 11 днів кіномани з усього світу ховатимуться від середземноморського сонця у кінозалах цього південнофранцузького містечка. Якщо ж у Канни вам не потрапити, то читайте на Громадському про головні світові та українські прем'єри фестивалю.
Фанати Джима Джармуша — готуйсь! Через три роки після виходу поетичної стрічки «Патерсон» Джармуш покаже «Мертві не вмирають». Фільм відкриє фестиваль. Стрічка — про атаку зомбі на маленьке американське місто, захищати яке будуть персонажі Білла Мюррея та Адама Драйвера. Крім них, у фільмі зіграють Тільда Суінтон, Стів Бушемі, Том Вейтс, Іггі Поп та Селена Гомез.
Фанати Тарантіно, на старт! За Пальмову гілку також боротиметься «Одного разу в Голлівуді» Квентіна Тарантіно. Бред Пітт та Леонардо ДіКапріо зіграють акторів 1960-х років, які хочуть досягти успіху в Голлівуді. У Лос-Анджелесі 1969-го на вулицях гуляють «діти квітів», а банда Чарльза Менсона наводить страх на каліфорнійців. А ще там буде Брюс Лі.
Свій черговий фільм на Каннському фестивалі покаже і Ксав’є Долан. Його шанувальники чекали на вихід фільму «Життя і смерть Джона Донована» із Кітом Гарінгтоном та Наталі Портман у головних ролях. Однак постпродакшн затягнувся, і Долан встиг зняти ще один фільм — «Матіас та Максим». Інформації про фільм небагато. Відомо, що головну роль зіграв сам Ксав’є. Також у фільмі з’явилася Енн Дорваль, яка вже зіграла кілька ролей у попередніх його фільмах. У своєму Instagram Долан показав постер фільму. Можна лише здогадуватися, що це фільм про двадцятирічну молодь та їхні стосунки.
Два роки тому Педро Альмодовар був головою журі Каннського фестивалю. Цього року — може отримати головну нагороду за фільм «Біль та слава». Головні ролі зіграли Антоніо Бандерас та Пенелопа Крус, які вже вдруге грають разом у фільмі цього іспанського режисера. Попереднього разу — у стрічці «Я дуже збуджений» (2013). «Біль та слава» розповідає історію режисера Сальвадора Майо. Його ім’я — анаграма Альмодовара.
Кен Лоуч повертається в Канни із новим гостросоціальним фільмом. Після номінації на Пальмову гілку та спеціальної згадки від екуменічного журі у 2016 за фільм «Я, Деніель Блейк», в основній конкурсній програмі цьогорічних Канн покажуть його «Вибачте, ми сумували». За сюжетом, британська сім’я намагається впоратися із наслідками фінансової кризи 2008 року. Цегляну двоповерхову Англію та життєву історію звичайних англійців покажуть вже 16 травня.
Крім цих, в основній програмі будуть брати участь «Приховане життя» Теренса Маліка, «Молодий Ахмед» братів Дарденнів, історична драма Селлін Ск’ямми «Портрет молодої жінки у вогні». Поза конкурсом свій двосерійний фільм «Надто старий, щоб померти молодим» покаже Ніколас Віндінг Рефн, а Клод Лелюш презентує «Найкращі роки життя» — сиквел до свого фільму «Чоловік і жінка: 20 років потому». Головну роль там зіграла Анук Еме, як і у фільмах 1966 і 1986 років. Також свій новий фільм «Сімейна романтика, LLC» покаже культовий австрійський режисер Вернер Герцог.
А що Україна?
Цього року Україна також має свої фільми у програмі фестивалю. «Додому» — повнометражний дебют кримськотатарського режисера Нарімана Алієва. Він змагатиметься за нагороду «Особливий погляд». Минулого року режисер Сергій Лозниця у цій програмі отримав нагороду за режисуру.
Фільм Алієва розповідає історію кримських татарів — батька та сина. Увесь фільм — це їхня подорож автомобілем із Києва до окупованого Криму. Головні ролі у фільмі виконали Ахтем Сеітаблаєв та непрофесійний актор Ремзі Білялов. 80% фінансування надійшло з державного бюджету — фільм став одним із переможців конкурсу фільмів патріотичного спрямування, який проводив Мінкульт.
Крім цього, в рамках програми короткометражного кіно за Пальмову гілку буде боротися фільм «Анна» спільного виробництва України, Ізраїлю та Великої Британії. Ізраїльський режисер Декель Беренсон працював із українськими акторами — Світланою Барандич, Анастасією Вязовською та іншими. Фільм розповідає про стосунки Анни, яка живе у невеликому промисловому місті українського сходу, та її неповнолітньої доньки.
Хто в журі?
Головою журі цьогорічного фестивалю стане володар Золотої пальмової гілки мексиканський режисер Алехандро Гонсалес Іньярріту. Крім нього, визначати переможців будуть польський режисер Павел Павліковський, який минулого року отримав на фестивалі приз за найкращу режисуру за фільм «Холодна війна», американська акторка Ель Фанінг, режисер Йоргос Лантімос, володар гран-прі Каннського фестивалю - 2017 за фільм «120 ударів на хвилину» Робен Кампійо.