Китай мимоволі фінансує хуситів, купуючи нафту в Ірану — Politico
Китай непрямо допомагає Ірану фінансувати єменських хуситів, які блокують рух суден у Червоному морі, незаконно купуючи в нього нафту.
Про це пише Politico з посиланням на західну розвідку.
Китай купує близько 90% іранської нафти. Зокрема сиру нафту, яку продають сили «Кудс» — воєнізованого підрозділу Військова гілка виконавчої влади Ісламської республіки ІранКорпусу вартових ісламської революції, який відповідає за зовнішні військові операції Тегерана. «Кудс» тренує й фінансує іранських терористів по всьому Близькому Сходу, як-от Ліванська шиїтська парамілітарна ісламістська організація і політична партія. Визнана терористичною організацією урядами Ізраїлю, США, Канади та Бахрейну«Хезболлу» в Лівані і єменських повстанців-хуситів.
«Хусити атакують міжнародні маршрути, і першою країною, яка постраждала від цього, є сам Китай. Я не впевнений, що вони усвідомлюють, що відрубують гілку, на якій сидять», — сказав один зі співрозмовників Politico.
Міжнародні санкції залишили іранський режим без легального доходу, тому Іран вирішив виділяти «Силам Кудса» щорічний обсяг нафти, яку угруповання продає за кордон через складну мережу підставних компаній.
Китай регулярно виступає проти санкцій, накладених на Іран, та водночас отримує вигоду від ізоляції країни — китайські компанії купують іранську нафту з великими знижками.
Хоча хусити пообіцяли не атакувати китайські кораблі, повстанці випустили кілька ракет по китайському судну Huang Pu. Цей напад підкреслює, до якої міри незаконна закупівля Китаєм нафти почала приносити негативні наслідки.
Що передувало?
Восени 2023 року єменські хусити у відповідь на військову операцію Ізраїлю проти палестинського угруповання ХАМАС почали здійснювати напади на торговельні судна. Вони заявили, що всі «ізраїльські судна або судна, пов’язані з ізраїльтянами», вважають законною мішенню.
У грудні Сполучені Штати та Велика Британія розпочали місію, завдавши повітряних ударів по позиціях бойовиків, щоб усунути загрозу для судноплавства. Проте деякі союзники США, зокрема європейські країни, висловили застереження щодо плану Вашингтона та відмовилися від ідеї перебувати під командуванням американців.
Тому в січні 2024 року верховний представник ЄС Жозеп Боррель заявив, що Брюссель планує розгорнути свою військово-морську місію в Червоному морі. Операція ЄС стартувала 19 лютого.
6 березня внаслідок удару єменських хуситів на комерційне судно вперше загинули люди — двоє моряків. Загалом бойовики вже здійснили понад 45 ракетних і безпілотних атак проти комерційних і військово-морських суден.
Авторка: Дар'я Головко